Bez korków i hałasu
Przenośniki taśmowe dalekiego zasięgu mogą stanowić opłacalną alternatywę dla transportu samochodowego do dostawy kruszyw. Sprawdzają się szczególnie w sytuacjach konfliktowych, kiedy społeczność lokalna ma dość zatłoczonych i zniszczonych dróg, hałasu i drgań oraz spalin wydzielanych przez intensywny ruch przeładowanych ciężarówek.

Wśród wielu zagadnień związanych z realizacją produkcji górniczej szczególne miejsce zajmuje problematyka transportu wydobywanej kopaliny. Jest to element strategicznie ważny, determinujący fakt funkcjonowania przemysłu górniczego, jak również branż powiązanych. Z uwagi na fundamentalne znaczenie transportu opracowano wiele systemów i technologii wywozu urobku stosowanych w zależności od rodzaju materiału, odległości transportu, oczekiwanej energochłonności układu itp. W górnictwie surowców skalnych, obok popularnie stosowanych samochodów ciężarowych oraz transportu kolejowego, pojawiają się przypadki stosowania przenośników taśmowych dalekiego zasięgu, jako alternatywy w odstawie urobku na bocznice kolejową lub bezpośrednio do zakładu przeróbczego. Przykładem kopalni stosujących rozwiązania przenośnikowe są m.in. zakłady Kopalni Margli Kredowych „Folwark”, Kopalni Wapieni i Margli Kredowych „Odra II”, KTM Kopalni Melafiru „Tłumaczów” oraz Kopalni Melafiru Świerki.
Temat możliwości stosowania przenośników taśmowych w górnictwie surowców skalnych był podejmowany w Polsce kilkukrotnie, często oceniany, jako perspektywiczny (Kawalec, 2009, Witt 2011) lub warty szczegółowego przebadania (Hardygóra, Woźniak, 2011). Zagadnienie to jednocześnie wydaje się wyjątkowo aktualne z uwagi na zatwierdzoną na początku 2013 roku „Strategię Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020”, zawierającą m.in. postulaty rozwiązania problemów związanych z uciążliwością transportu surowców skalnych (Przedsięwzięcie 3.4.15), z jednoczesnym promowaniem innowacyjnych rozwiązań logistycznych (Priorytet 1.1.6).
Warto zauważyć, iż Polska stanowi jeden z największych na świecie ośrodków rozwijających technologie przenośnikowe, zarówno pod kątem projektowania i produkcji, jak i prowadzenia badań naukowych. Fakt ten sprawia, iż dostępne rozwiązania charakteryzują się zarówno dopasowaniem do polskich warunków przemysłowych, jak również konkurencyjną ceną.
Cały materiał dostępny w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 3/2014