Partner serwisu

Spod wody zimą

Kategoria: Maszyny i urządzenia

Z dostępnej literatury technicznej dowiadujemy się o sposobach wydobywania kruszyw spod wody, znajdujemy opisy technologii i rodzaju stosowanych maszyn, brak jest natomiast szerszych wiadomości o pracach wykonywanych w kopalniach w okresie zimowym, przy zmiennych temperaturach i bardzo często oblodzeniu wodnych akwenów.

Spod wody zimą

Omawiany problem jest bardzo złożony, bowiem mają na niego wpływ czynniki atmosferyczne, często zmienność ujemnych temperatur powodujących oblodzenie, ponadto duża różnorodność wydobywanych kruszyw i – co bardzo istotne – różnorodność maszyn i urządzeń do ich wydobywania.

            Warto w tym miejscu przypomnieć, że z grupy skał okruchowych zalegających w obrębie lądu, eksploatuje się spod wody skały średniookruchowe, w których przeważają piaski, określane w zależności od wielkości ziaren jako:

– gruboziarniste, o wielkości ziaren od 2,0 do 1,0 mm,

– średnioziarniste, o wielkości ziaren od 1,0 do 0,5 mm,

– drobnoziarniste, o wielkości ziaren od 0,5 do 0,25 mm,

– bardzo drobnoziarniste, o wielkości ziaren od 0,25 do 0,10 mm,

a także skały grubookruchowe w postaci żwiru i gruzu.

Gruboziarniste skały okruchowe luźne o wielkości ziaren 2 do 63 mm noszą nazwę żwiru (ziarna obtoczone) oraz gruzu (ziarna nieobtoczone). Fragmenty skał powyżej wymiaru 63 mm to otoczaki, głazy i kamienie.

            W procesie eksploatacji spod wody kruszyw naturalnych (otoczaków, żwiru i piasku) możemy ogólnie wyróżnić następujące etapy:

– wydobycie kruszywa (częściowo z obróbką wstępną),

– przesiewanie lub klasyfikacja,

– odzysk lub oddzielenie najdrobniejszych frakcji,

– oddzielenie ciał obcych,

– odwodnienie urobku,

– rozdrobnienie ziarna nadwymiarowego,

– obieg wody,

– transport do zakładu i transport wewnątrzzakładowy,

– składowanie, załadunek, ekspedycja,

przy przestrzeganiu zasad minimalizacji zużycia maszyn i energii oraz dążenia do mechanizacji i automatyzacji procesów technologicznych. Przez „mechanizację” rozumie się zespół przedsięwzięć mających na celu wprowadzenie i zastosowanie odpowiednich maszyn i urządzeń w celu usprawnienia najbardziej uciążliwych i pracochłonnych czynności, podnoszenie wydajności pracy, przyśpieszenie i zwiększenie efektywności produkcji oraz polepszenie warunków pracy.

Cały artykuł w numerze 2/2014 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"

Fot. Doepke

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ