Stanowisko szkoleniowe dla Elektromonterów – pomysł autorski Trzuskawica S.A.
Na jubileuszowym XXX Sympozjum Naukowo-Technicznym Kruszywa Cement Wapno 2023 w ramach warsztatów zostanie przedstawione stanowisko szkoleniowe dla Elektromonterów.
Praca Elektromontera URE (Utrzymania Ruchu Elektrycznego) czy Elektromontera AKP (Aparatury Kontrolno-Pomiarowej) jest związana z oczekiwaniem na wystąpienie awarii oraz ze stresem związanym z czasem naprawy. W wyniku takiej presji pracownik nie ma czasu na naukę na „żywym organizmie” jakim jest realny obiekt technologiczny. Taki sposób nauki byłby niewłaściwy i niebezpieczny w skrajnych przypadkach ze względu na pomyłki jakie można popełnić. Dlatego też chcąc wyeliminować możliwość popełnienia błędu ludzkiego i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na stanowisku pracy powstała koncepcja stworzenia stanowiska szkoleniowego dla elektromonterów.
Najprostszą w swej budowie, a zarazem najczęściej występującą grupą urządzeń na terenie zakładu są te poruszane napędem, który obraca się w jednym kierunku. Przykładem tego typu urządzeń są: przenośniki taśmowe, przenośniki ślimakowe, podajniki celkowe, pompy itp.
Stanowisko niczym symulator warunków rzeczywistych jest kopią prostego obiektu sterowania składającego się z trzech napędów. Dwa z nich (pierwszy i ostatni) są wirtualne, zaprogramowane w pamięci wewnętrznej sterownika PLC (ang. Programmable Logic Controller). Trzeci, usytuowany między wirtualnymi, napęd jednokierunkowy jest wierną kopią urządzenia działającego w warunkach rzeczywistych na terenie zakładu. Za przykład takiego urządzenia na potrzeby stanowiska szkoleniowego obrano przenośnik taśmowy. Taki obiekt jest sterowany za pomocą, flagowych rozwiązań stosowanych na terenie zakładu - są to urządzenia firmy Siemens – panel TP1200 Comfort (wizualizacja), sterowniki: SIMATIC S7-1500 (stosowany do bardzo dużych obiektów) oraz SIMATIC S7-1200 (stosowany do mniejszych obiektów).
Komentarze