Partner serwisu
19 czerwca 2024

RADAR ZAMIAST ULTRADŹWIĘKÓW. Pomiar poziomu w kopalni melafiru

Kategoria: Aktualności

Melafir, znany również jako bazalt, znajduje zastosowanie w m.in. w produkcji materiałów budowlanych, kruszyw betonowych i drogowych. Kopalnia Melafiru Tłumaczów zlokalizowana na Dolnym Śląsku zajmuje się nie tylko wydobyciem, ale także wstępnym przetwarzaniem i transportem tego kruszywa. Dla monitorowania poziomu i płynnego przebiegu poszczególnych etapów procesu zastosowano technologię pomiarową VEGA.

RADAR ZAMIAST ULTRADŹWIĘKÓW. Pomiar poziomu w kopalni melafiru

Wydobycie melafiru w kopalni w Tłumaczowie odbywa się metodą odkrywkową. Skały są wysadzane, kruszone i rozdrabniane, a następnie transportowane przenośnikami taśmowymi lub ciężarówkami. Na poszczególnych etapach tego procesu potrzebny był pomiar poziomu, który pozwoliłby na niezawodną kontrolę ilości surowca, m.in. w kruszarkach szczękowych, stożkowych, młynach pionowych i w silosach buforowych. Wcześniej do pomiaru poziomu stosowano sondy ultradźwiękowe, ale często wykazywały błędy i nie radziły sobie w wymagających warunkach kopalni. Wzrokowa kontrola także nie była wystarczająca – ewentualny błąd operatora oznaczałby ryzyko poważnej awarii i zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników. Potrzebne było rozwiązanie, które nawet przy dużym zapyleniu, wibracjach kruszarek czy trudnych warunkach pogodowych zapewni precyzyjny i wiarygodny pomiar poziomu. Odpowiedzią na potrzeby Kopalni Melafiru Tłumaczów okazała się technologia radarowa w postaci czujników VEGA z serii VEGAPULS Basic.

Jakim wyzwaniom musi sprostać technologia pomiarowa w kopalni melafiru?

W Kopalni Melafiru Tłumaczów panują trudne warunki pomiarowe – mamy tu do czynienia zarówno z dużym zapyleniem, jak i z wibracjami w kruszarkach czy uderzeniami kamieni. Do tego dochodzą czynniki środowiskowe typowe dla zastosowań zewnętrznych, takie jak wiatr, deszcz, promienie słoneczne. Wszystko to wymagało uwzględnienia na etapie doboru aparatury kontrolno-pomiarowej. Technologia radarowa wykorzystywana przez firmę VEGA pozwala przede wszystkim na pomiar bezkontaktowy – czujnik zamontowany w bezpiecznej odległości nie jest narażony na uszkodzenia, a jednocześnie podaje precyzyjne wyniki pomiaru. Silne skupienie sygnału sprawia, że pomiar działa niezawodnie nawet przy dużym zapyleniu, ruchomej powierzchni medium czy wewnętrznych elementach zbiornika. Zapewnia także krótkie czasy reakcji przy szybkich zmianach poziomu. W przypadku tej konkretnej aplikacji nie wymagano dopuszczeń ATEX dla stref zagrożenia wybuchem. To sprawiło, że w pierwszej kolejności wybór padł na sondy radarowe VEGAPULS z serii Basic.

Zaproponowaliśmy kompaktowe i przystępne cenowo czujniki, które jednocześnie spełniały wszystkie wymagania tej aplikacji – mówi Krystian Grecki, inżynier sprzedaży VEGA. – Zdecydowaliśmy się na ich przetestowanie w warunkach kopalni w Tłumaczowie, aby mieć pewność, że to rozwiązanie będzie wystarczające. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości moglibyśmy zawsze sięgnąć po czujniki z serii PRO, np. nową sondą radarową VEGAPULS 6X. Okazało się jednak, że sondy VEGAPULS Basic radzą sobie doskonale – dodaje.

Czujniki przetestowane w terenie

W tym czasie firma REGNARS, prowadząca wydobycie melafiru w Tłumaczowie, nie miała żadnych doświadczeń z czujnikami VEGA, więc możliwość przeprowadzenia testów przed zakupem była szczególnie cenna. VEGA daje swoim klientom taką opcję i część firm chętnie z niej korzysta. Pozwala to nie tylko zweryfikować, czy dany czujnik sprawdzi się w lokalnych warunkach i specyficznych właściwościach medium, ale także daje szansę przetestowania pełnej funkcjonalności i obsługi urządzenia – konfiguracji, sposobu wyświetlania danych, dostępu z poziomu aplikacji. Kompaktowe czujniki VEGAPULS zdały ten test znakomicie, a operatorzy przekonali się do nowej technologii. Kopalnia Melafiru w Tłumaczowie zyskała nie tylko skuteczne, ale także przystępne cenowo rozwiązanie do opomiarowania wielu punktów na terenie kopalni.

Jak wygląda pomiar poziomu w kopalni melafiru?

W wyrobisku głazy są oddzielane od litej skały przez wysadzanie. Dalsze etapy obróbki są konieczne, aby przetworzyć głazy na kruszywo, a następnie na materiały budowlane. Duże kamienie są rozdrabniane w kruszarkach szczękowych na produkty o różnym uziarnieniu. Aby umożliwić płynną eksploatację i utrzymać jak najmniejsze zużycie kruszarek, potrzebny jest ciągły pomiar poziomu. Dokładne monitorowanie ilości melafiru ma kluczowe znaczenie dla stabilnego, niezakłóconego przebiegu całego procesu i bezpieczeństwa pracowników kopalni. W Tłumaczowie postawiono na kompaktowe sondy radarowe z serii VEGAPULS Basic, które mierzą poziom materiałów sypkich w sposób ciągły. W zbiornikach buforowych zastosowano czujniki VEGAPULS C 21 i VEGAPULS C 23 w wersji przewodowej, natomiast w kruszarkach szczękowych i stożkowych sondy VEGAPULS 11 i VEGAPULS 31 z wyświetlaczem lokalnym. Instalację czujników VEGA przeprowadziła firma VICOTEL z Wałbrzycha specjalizująca się w wykonywaniu takich prac dla odkrywkowych zakładów górniczych (zajmujących się produkcją kruszyw). Szeroki wybór akcesoriów montażowych i różnego rodzaju uchwytów ułatwił optymalną instalację czujników.

Pewny pomiar i intuicyjna obsługa

Dla każdego operatora instalacji równie ważnym aspektem co pewność pomiaru jest funkcjonalność zastosowanej technologii. Składa się na nią wiele elementów, w tym łatwość instalacji i uruchomienia urządzeń, sposób wyświetlania danych czy w końcu możliwość obsługi punktu pomiarowego nie tylko na miejscu, ale również zdalnie. Zarówno sondy, jak i sterowniki VEGA można wygodnie obsługiwać z poziomu smartfona lub tabletu z wykorzystaniem komunikacji Bluetooth. Szczególnie w trudnych warunkach ułatwia to wprowadzanie parametrów, wyświetlanie danych i przeprowadzanie diagnozy. Dla pracowników Kopalni Melafiru w Tłumaczowie były to dodatkowe argumenty przemawiające za wyborem czujników VEGA.

O FIRMIE

VEGA posiada w swoim portfolio czujniki do pomiaru poziomu i ciśnienia zarówno do prostych, jak i bardziej wymagających aplikacji, praktycznie dla wszystkich gałęzi przemysłu – nie tylko wydobycia i przetwórstwa kruszyw, ale także dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, chemicznego i petrochemicznego, energetyki, a także gospodarki wod-kan. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.vega.com

Artykuł pierwotnie ukazał się w magazynie Kierunek Surowce 1/2024.

źródło: Artykuł sponsorowany
fot. Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ