Budowa dróg dojazdowych – co warto wiedzieć?
Zgodnie z obowiązującym prawem, każda działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej. Inwestycję z drogą publiczną należy połączyć tak zwaną drogą dojazdową. Jak się ma do tego służebność gruntowa? Jakie wymogi powinna spełniać dojazdówka? Z czego można ją wybudować? I czy da się to zrobić samodzielnie?
Zarówno wtedy, gdy planuje się budowę domu jednorodzinnego, jak i wtedy, gdy chce się postawić centrum handlowe pod miastem, trzeba sprawdzić, czy działka budowlana ma połączenie z drogą publiczną. Jeśli nie, należy je stworzyć. Wynika to z zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku oraz w ustawie Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku.
Połączenie działki budowlanej i drogi publicznej
Wtedy, gdy działka znajduje się przy drodze publicznej, w zasadzie nie ma problemu. Wystarczy wytyczyć i wybudować drogę dojazdową. Nieco trudniej będzie, gdy nieruchomość położona jest w pewnym oddaleniu od drogi publicznej. Wówczas trzeba rozważyć zakup sąsiedniej działki z dostępem, zakup działki pod budowę drogi dojazdowej albo ustanowić służebność gruntową dla drogi dojazdowej na cudzej nieruchomości.
W ostatnim przypadku można to zrobić w ramach umowy albo sądownie – wtedy mówimy o ustanowieniu drogi koniecznej. Warto pamiętać, że za udostępnienie terenu właścicielowi należy się wynagrodzenie płatne okresowo lub jednorazowo.
Droga dojazdowa – wymagania
Przy wytyczaniu drogi dojazdowej należy uwzględnić wymagania prawne. W przypadku, gdy konstrukcje drogowe mają służyć jako drogi dojazdowe do domów jednorodzinnych, powinny mieć minimum 3 metry szerokości. Jeśli zaś będą jednocześnie dojściem dla pieszych, trzeba pamiętać, że nie mogą być węższe niż 5 metrów.
Co ważne, przepisy nie mówią o tym, kto ma odpowiadać za budowę i remonty dróg. Prace można przeprowadzić samodzielnie albo skorzystać z pomocy firmy, której specjalnością jest budownictwo drogowe takiej jak np. Rad-Pol (https://rad-pol.pl).
Zazwyczaj jednak inwestorzy indywidualni oraz deweloperzy szukają zewnętrznego wykonawcy. Dlaczego? Ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że budowa dróg wymaga m.in. doświadczenia i posiadania specjalistycznych maszyn.
Z czego można zbudować drogę dojazdową?
Co można wykorzystać do utworzenia drogi dojazdowej? Tłuczeń, płyty betonowe, kostkę brukową, ekokratki albo asfalt. W przypadku domów jednorodzinnych sprawdzą się wszystkie wymienione materiały. Jeśli zaś chodzi o konstrukcje powierzchni przemysłowych, tu zazwyczaj stosuje się asfalt lub kostkę brukową.
O czym trzeba pamiętać, zanim wybierze się materiał na drogę dojazdową? Tłuczeń jest stosunkowo tani, można go wymieszać ze żwirem w dowolnym kolorze i uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Ważne, żeby tłuczeń o większej frakcji znalazł się na dole, a o mniejszej frakcji na górze. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości stworzenia idealnie gładkiej powierzchni.
Płyty betonowe da się szybko ułożyć i równie szybko zdemontować, gdyby konieczne były dodatkowe roboty drogowe albo wykonanie instalacji. Są dostępne w wersji pełnej lub ażurowej, w różnych wymiarach i kształtach. Te z wycięciami sprawdzają się także na drogach pochyłych.
Kostka brukowa ma dużą wytrzymałość, pozwala na stworzenie różnych wzorów i jest dostępna w kilku kolorach. Niestety jest droga, a jej ułożenie zajmuje dużo czasu.
Kratki z tworzywa są wykorzystywane zarówno do budowy dróg, jak i ekoparkingów. Układa się je na podbudowie, wypełnia żwirem albo obsiewa trawą. Mają wysoką odporność na obciążenia, a drogę z takich elementów można stworzyć samodzielnie.
Najdroższym, ale również najtrwalszym rozwiązaniem jest budowa drogi asfaltowej. Ze względu na koszty raczej nie kładzie się asfaltu przy domach jednorodzinnych, ale często można go zobaczyć przy budynkach handlowych, biurowych i użyteczności publicznej.
Komentarze