Komfort i ergonomia w kopalnianym transporcie samochodowym
Wpływ na sposób kierowania pojazdem odgrywa zapewnienie kierującemu odpowiednich warunków pracy (komfort termiczny i akustyczny), łatwy dostęp do wszystkich elementów sterujących oraz dostarczenie niezbędnych informacji w sposób nie zaburzający koncentracji.

Cechy kierowcy
Należy przy tym uwzględnić doświadczenie, zdolności i umiejętności istniejącej lub przewidywanej populacji kierowców. Przyporządkowanie zadań powinno zapobiegać zarówno przeciążeniu, jak i niedociążeniu operatora, które może doprowadzić do zbędnego lub nadmiernego napięcia, zmęczenia a w konsekwencji popełnianiu błędów.
Rozwiązania techniczne
Obecne rozwiązania techniczne środków transportu uwolniły kierowców od nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza o charakterze dynamicznym (układy wspomagania). Niestety pojawiły się znaczne obciążenia statyczne – często wynikające z konstrukcji fotela, a także monotonii lub przeciążenia psychicznego.
W przypadku środowiska pracy kierowcy należy zwrócić uwagę m.in. na [1,2]:
uwarunkowanie pozycji ciała (zakres zmienności pozycji ciała, wysokość pola pracy sterowniczej, siedzisko wraz z dodatkowym wyposażeniem)
komfort termiczny i akustyczny
przestrzeń czynności ruchowych i pracy wzroku (przestrzeń dla rąk i nóg, warunki widoczności)
estetykę i jakość informacji tablicy rozdzielczej.
Fotel
Fotel kierowcy – operatora, oprócz komfortu i ergonomii musi zapewnić dobre postrzeganie zarówno sytuacji zewnętrznej, jak i informacji z tablicy rozdzielczej wewnątrz kabiny. W przypadku środków transportu w kopani odkrywkowej zapewnienie optymalnego pola widzenia jest jednym z najważniejszych czynników w procesie kierowania pojazdem. Od tego zależy prawidłowe sterowanie pojazdem, a w efekcie bezpieczeństwo ruchu i efektywność pracy transportowej. O prawidłowym polu widzenia operatora decyduje także konstrukcja kabiny środka transportu [1,2].
Percepcja sygnałów
Sprawność decyzji podejmowanych przez operatora zależy od możliwości postrzegania sygnałów i zrozumienia zawartych w nich komunikatów. Człowiek zmysłem wzroku odbiera ok. 80% wszystkich informacji o świecie zewnętrznym. Sygnały, które docierają do operatora podczas procesu sterowania stanowią podstawę podjęcia decyzji i wykonania celowego działania. Poszczególne rodzaje urządzeń sygnalizacyjnych, informacyjnych i kontrolnych w pojeździe, różnią się pod względem budowy, zastosowania oraz przeznaczenia. Rozróżnia się urządzenia: wychyłowe jakościowe, cyfrowe, coraz częściej - monitory ekranowe, sygnalizatory dźwiękowe oraz świetlne [1,2].
Literatura
Górska E.: Diagnoza ergonomiczna stanowisk pracy, Oficyna wydawnicza PW, Warszawa 1998.
Grabarek I.: Zasady ergonomiczne w projektowaniu układów operator-pojazd, Wydawnictwo BEL, Warszawa 2005.