Podsumowanie Komisji Bezpieczeństwa i Techniki w Bielsku-Białej
16 maja 2024 r. w siedzibie firmy SPETECH w Bielsku-Białej odbyło się Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Techniki Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, a także podlegających Forów – Forum ds. klasyfikacji oraz Forum ds. ochrony przeciwpożarowej. Spotkanie prowadzili: Przewodniczący Komisji – Piotr Grobelny, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Prewencji z PCC Rokita wraz z Koordynatorką Komisji z ramienia PIPC – Aleksandrą Sutryk, Specjalistką w Pionie Rzecznictwa i Legislacji.
Wiele aspektów legislacyjnych
Agenda posiedzenia obejmowała analizę nowelizacji Kodeksu pracy i regulacji dotyczących substancji chemicznych. Poruszono także kwestie bezpieczeństwa przy magazynowaniu nawozów oraz omówiono wprowadzenie nowych standardów dla ołowiu i diizocyjanianów zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Dyskusja objęła również zakaz używania środków pianotwórczych zawierających PFOS, PFOA i PFCA. Dodatkowo poruszono tematy związane z praktycznym zastosowaniem poszczególnych zapisów dyrektywy związanych z elektromobilnością i paliwami alternatywnymi.
Ponadto zaprezentowane zostały aktualności związane ze Strategią ds. zrównoważonych chemikaliów (CSS), które omówiła Kinga Świerad, Advocacy Specialist, BASF Polska.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Istotnym elementem spotkania była prezentacja Piotra Filipowskiego z Zespołu Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii WKB, koncentrująca się na nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Prezentacja uwypukliła znaczące zaostrzenie przepisów oraz rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w przemyśle chemicznym, wskazując na konieczność adaptacji do nowych regulacji, które teraz obejmują znacznie większą liczbę podmiotów.
Kluczowe wnioski z prezentacji dotyczyły zmian wprowadzanych przez Dyrektywę NIS2, która przewiduje 70% nowych zapisów w stosunku do poprzednich regulacji, co oznacza znaczne zaostrzenie i rozszerzenie obowiązków. Zwrócono uwagę na znaczący wzrost liczby ataków cybernetycznych, a nowe przepisy mają na celu zwiększenie poziomu ochrony przedsiębiorstw, rozszerzając zakres regulacji na 38 tysięcy podmiotów, w porównaniu do wcześniejszych 400.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555, przyjęta 14 grudnia 2022 roku, powinna zostać wdrożona do 17 października 2024 roku. Dyrektywa obejmuje 18 sektorów gospodarki, w tym dziewięć nowych, co stanowi znaczące rozszerzenie jej zakresu. Polski ustawodawca postanowił także zaliczyć przemysł chemiczny do grupy podmiotów kluczowych, co oznacza większe obciążenia regulacyjne dla tego sektora. W kontekście dyrektywy, przewidziano również obowiązki dotyczące zarządzania ryzykiem, zgłaszania incydentów oraz współpracy międzynarodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Więcej informacji na stronie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Komentarze