Partner serwisu
26 czerwca 2024

Heidelberg Materials nagrodzone

Kategoria: Aktualności

Tegoroczna, jubileuszowa, X edycja Sustainable Economy Summit pełna była dyskusji i inspiracji związanych z najnowszymi trendami, których wysłuchało blisko 500 osób. Wręczono także „Diamenty Sustainable Economy” wyróżniając firmy realizujące inwestycje zgodnie z najlepszymi standardami dotyczącymi środowiska i społeczności. Liderem ESG w Budownictwie został Heidelberg Materials Polska. 

Heidelberg Materials nagrodzone

Nagrodę, którą przyznano m.in. za wdrożenie pierwszego na świecie cementu o zerowej emisji netto wykorzystującego technologię wychwytu dwutlenku węgla evoZero, odebrali Andrzej Losor, Członek Zarządu Heidelberg Materials Polska, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży, Produktów Niskoemisyjnych i ESG oraz Marcin Sokołowski, Dyrektor Sprzedaży.

Dekarbonizacja przemysłu cementowego staje się faktem. Już w przyszłym roku również klienci w Polsce będą mogli używać pierwszego na świecie cementu o zerowej emisji netto wykorzystującego technologię wychwytu dwutlenku węgla evoZero – mówił Andrzej Losor – Cieszymy się, że będąc częścią koncernu Heidelberg Materials, możemy być liderami i prekursorami technologii wychwytywania CO2.

Wdrożenie cementu evoZero, stanowi ważny element naszej współpracy z klientami, którzy coraz częściej podejmują działania ograniczenia śladu węglowego w produkcji wyrobów budowlanych i w realizowanych obiektach we wszystkich segmentach budownictwa – stwierdza Marcin Sokołowski - Co ciekawe, tak prowadzona dekarbonizacja procesu produkcji cementu, powszechnie postrzeganego przez pryzmat wysokiej emisji dwutlenku węgla, budzi duże zainteresowanie wśród przedstawicieli innych branż niż budowlana. Wyrazem tego były dyskusje panelowe i kuluarowe podczas Sustainable Economy Summit. Jednocześnie, wizerunek cementu i betonu jako ekologicznych materiałów, wpisujących się w koncepcję ESG, pozostaje w świadomości szerokiego grona interesariuszy.

ESG, niskoemisyjność, zrównoważony rozwój i transformacja to tematy, które zdecydowanie zdominowały tegoroczy Sustainable Economy Summit. W panelu dotyczącym Gospodarki o obiegu zamkniętym udział wziął Andrzej Losor, Członek Zarządu Heidelberg Materials Polska, Dyrektor Rozwoju Sprzedaży, Produktów Niskoemisyjnych i ESG. Dyskutowano między innymi o cyrkularnych modelach biznesowych i ich opłacalności, gospodarce o obiegu zamkniętym jako wymogu polityki środowiskowej, klimatycznej i gospodarczej Unii Europejskiej. Poruszono także tematykę trendów regulacyjnych i legislacji oraz całej koncepcji GOZ. 

Warto podkreślić, ze nawet niezbyt duże inwestycje w energochłonność i niskoemisyjność pozwalają zmniejszyć emisję CO₂ nawet o 30%. Koncern Heidelberg Materials od dawna widzi oraz rozumie zarówno wskazaną potrzebę. Sukcesywnie zmienia i doskonali swój biznes w tym zakresie na całym świecie wprowadzając nowe technologie oraz różnego rodzaju innowacje. To wszystko sprawia, że może mianować sie dziś liderem zmian zachodzących w budownictwie. Jednym z przykładów nowoczesnych rozwiązań jest evoZero, za które przyznano wspomnianą już nagrodę Lidera ESG w Budownictwie. evoZero to wyjątkowy produkt pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to pierwszy na świecie cement o zerowej emisji netto wykorzystujący technologię wychwytu dwutlenku węgla. Tu warto wspomnieć, że koncern już od 2005 roku rozwija w Norwegii pierwszą w branży instalację CCS na dużą skalę. Po uruchomieniu instalacja w Brevik będzie wychwytywać 400 000 ton CO₂ rocznie, co odpowiada 50% emisji zakładu.

Przedstawiciele spółki Heidelberg Materials podkreślają, że wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla (CCUS) jest warunkiem koniecznym dla całej branży cementowej, która w przyszłości chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto CO₂. 

Działalność związana z ograniczaniem emisji ma dla nas szczególny charakter. Chcemy nadawać ton technologicznej rewolucji, która nabiera tempa na całym świecie. Aby jednak ten świat zmienić na lepsze, trzeba angażować się w odważne, ambitne projekty, takie jak evoZero. W ich przypadku stopa zwrotu wykracza daleko poza aspekt finansowy – głównym wygranym jest bowiem środowisko, które zrównoważonych zmian potrzebuje dziś mocno jak nigdy dotychczas - podkreśla Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska.

źródło: Heidelberg Materials
fot. Heidelberg Materials
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ