Partner serwisu
31 lipca 2024

Znaczenie zrównoważonej logistyki w dystrybucji surowców chemicznych

Kategoria: Aktualności

Zrównoważona logistyka staje się najważniejszą częścią strategii każdej firmy zajmującej się dystrybucją surowców chemicznych. Szeroko pojęte dążenie do minimalizacji wpływu na środowisko przyczynia się z jednej strony do redukcji kosztów operacyjnych i zwiększenia efektywności procesów, a z drugiej do spełnienia coraz sztywniejszych ram względem ilości generowanego CO2. Dowiedz się, jak zrównoważona logistyka wpływa na dystrybucję surowców chemicznych i dlaczego warto ją wdrażać w swojej firmie, a także wszystkiego na temat rozwiązań, które rynek przygotował dla nas na kolejne lata.

Dlaczego warto stawiać na działania logistyczne o zminimalizowanym wpływie na planetę?

Sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) odpowiada za około jedną czwartą globalnych emisji dwutlenku węgla. Czy go to jednym z najpoważniejszych źródeł zanieczyszczeń. Nie dziwi zatem fakt, że, coraz więcej przedsiębiorstw stara się optymalizować swoje operacje logistyczne w sposób zrównoważony, jak i dążyć do zminimalizowania, a wręcz do usunięcia śladu węglowego generowanego przez swoją firmę. A ten należy do bardzo dużych – jedna firma świadcząca usługi TSL może generować tyle dwutlenku węgla w podobnym czasie, co wiele pojedynczych rodzin, tym bardziej w dobie rosnącej świadomości ekologicznej wśród konsumentów.

Innowacje w TSL – na co może liczyć rynek transportu w najbliższych latach?

W najbliższych latach rynek transportu będzie świadkiem znaczących innowacji, które przyczynią się do poprawy jego zrównoważenia, a tym samym do znacznego zredukowania CO2 przypadającego na jedną firmę oraz całą branżę. Część z nich wprowadził już dystrybutor surowców chemicznych – Centro-Chem - między innymi monitorowanie śladu węglowego, czy korzystanie z OZE. 

Zwiększy się przede wszystkim udział pojazdów elektrycznych w ramach floty, co naturalnie wpłynie na rozbudowę infrastruktury ładowarek, w tym ładowarek szybkiego ładowania dla ciężarówek. Trend ten widać już doskonale po autach dostawczych, wykorzystywanych przez kurierów dostarczających i odbierających, które powoli, choć sukcesywnie, wypierają auta spalinowe.

Firmy, chcące zelektryfikować swoją flotę, będą stawiać na instalację własnych stacji ładowania, wykorzystujących energię pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie w ogromnym stopniu zmniejszy ich zależność od paliw kopalnych. Za kulisami mówi się także o finansach, w tym o ulgach podatkowych dla firm stosujących „zielone” technologie i promujących ekologiczne praktyki w branży TSL.

Pomóc w zredukowaniu CO2 ma także wdrażanie ekologicznych rozwiązań, takich jak efektywniejsze planowanie tras, wykorzystanie transportu intermodalnego. 

Jak się rysuje przyszłość w transporcie surowców chemicznych?

Przyszłość transportu surowców chemicznych kształtują przede wszystkim dążenia do zwiększenia zrównoważenia względem emisji CO2 i efektywności działań firm działających w branży TSL. Rozwój technologii oraz przepisów prawnych skupionych na ochronie środowiska spowoduje, że firmy będą musiały dostosować swoje operacje do nowych standardów, co przyniesie nie tylko korzyści dla planety, ale również otworzy nowe możliwości dla innowacji i wzrostu w branży.

źródło: Artykuł sponsorowany
fot. Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ