Przetarg na realizację obwodnicy Jasła
Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej GDDKiA przekazało ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Jasła w ciągu DK73. Zostanie ono opublikowane w tym tygodniu. Jest to trzecie zadanie z Programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu, które zostanie skierowane do realizacji.
Zakres
Inwestycja zlokalizowana jest na terenie powiatu jasielskiego, przebiegając przez obszary gmin Kołaczyce, Jasło oraz miasta Jasło. Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi klasy GP o długości 9,7 km, w tym ok. 6,7 km w nowym śladzie oraz ok. 3,1 km po istniejącej DK73. Przewidziano także budowę łącznika w kierunku Jasła o długości 0,4 km.
Powstaną obiekty inżynierskie, skrzyżowania jednopoziomowe oraz drogi dojazdowe zapewniające połączenia lokalne. Zostaną również wybudowane chodniki, ścieżki rowerowe, urządzenia ochrony środowiska oraz miejsca do kontroli i ważenia pojazdów. Przewidziano przebudowę infrastruktury technicznej.
Początek inwestycji przewidziano na istniejącej drodze krajowej nr 73, a koniec obwodnicy na drodze krajowej nr 28 za Jasłem, w kierunku Nowego Sącza.
Przewiduje się, że prace projektowe i budowlane zostaną zakończone w ciągu 56 miesięcy od daty podpisania umowy, z wyłączeniem okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca).
Cel inwestycji
Obwodnica Jasła stanowi jedno z zadań zmieniających przebieg i wygląd DK73 aż do Pilzna. Wraz z obwodnicami Brzostku, Kołaczyc oraz Pilzna, a także planowaną przebudową istniejącego odcinka DK73 pomiędzy Pilznem a Brzostkiem, powstanie trasa o długości ok. 35 kilometrów, w dwóch trzecich poprowadzona nowym śladem. Umożliwi to wyprowadzenie ruchu z tych miast, poprawiając przepustowość i bezpieczeństwo na całym odcinku DK73.
Droga krajowa nr 73, prowadząca od S7 w Wiśniówce k. Kielc do Jasła, należy do podstawowego układu komunikacyjnego kraju. Ma także strategiczne znaczenie, łącząc się z priorytetowymi przejściami granicznymi Unii Europejskiej z Ukrainą. Na terenie województwa podkarpackiego droga ta stanowi ważny szlak komunikacyjny, łącząc autostradę A4 z Pilznem, Brzostkiem oraz Jasłem, a następnie prowadząc do przejść granicznych w Krościenku i Barwinku.
Obwodnica Jasła przyczyni się do wyprowadzenia ruchu koncentrującego się w mieście z dróg krajowych nr 28 i 73, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców oraz płynność ruchu. Zostaną również poprawione warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na odcinkach ww. dróg krajowych.
Program budowy 100 obwodnic w województwie podkarpackim
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) w województwie podkarpackim powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz realizacji II etapu obwodnicy Sanoka na DK28 oraz obwodnic Pilzna i Jasła, przewiduje się budowę:
- obwodnicy Nowej Dęby na DK9,
- obwodnicy Kolbuszowej na DK9,
- obwodnicy Miejsca Piastowego na DK28,
- obwodnicy Przemyśla na DK28/DK77,
- obwodnicy Brzostku i Kołaczyc na DK73.
Wszystkie obwodnice w ramach PB100 będą drogami klasy GP. Zakres prac obejmuje budowę skrzyżowań jednopoziomowych (ronda), odcinków dodatkowych jezdni, a także urządzeń ochrony środowiska, systemów odwodnienia oraz oświetlenia drogowego.
Głównym celem Programu budowy 100 obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast, co poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i mieszkańców.
Komentarze