Nordkalk wspiera młodych pasjonatów geologii – finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej – OKAWANGO 2025
W dniach 30 marca – 2 kwietnia 2025 roku w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach odbył się finał VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2025. To wyjątkowe wydarzenie, które Nordkalk z dumą wspiera od kilku lat, skupia młodzież z całej Polski – uczniów szkół średnich oraz nauczycieli, których pasja do nauk o Ziemi jest godna podziwu.

Jak wygląda droga do finału?
Aby zakwalifikować się do finału Olimpiady, uczniowie przechodzą eliminacje szkolne i regionalne oraz przygotowują pisemną pracę, ocenianą przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego. Finał w Chęcinach to nie tylko egzaminy, ale także praktyczne warsztaty, szkolenia i spacery geologiczne.
W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 60 uczniów, a w zorganizowanych przez Nordkalk w zakładzie w Miedziance warsztatach uczestniczyło ponad 40 nauczycieli z całej Polski.
Laureaci konkursu otrzymują:
gwarantowany wstęp na Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego,
zapewnione miejsce w akademiku,
dodatkowe punkty do stypendium naukowego.
Zaangażowanie Nordkalk
W 2025 roku Nordkalk ponownie wsparł wydarzenie zarówno finansowo, jak i organizacyjnie.
Przedstawicielka działu komunikacji uczestniczyła w uroczystym otwarciu finału Olimpiady, a następnie, we współpracy z zespołem specjalistów z działu wydobycia, laboratoriów, BHP i administracji, zorganizowano warsztaty edukacyjne w ramach „Akademii Nordkalk”.
Spotkanie rozpoczęło się od szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, po którym uczestnicy zostali podzieleni na grupy warsztatowe.
Czego dotyczyły zajęcia?
W ramach warsztatów dla nauczycieli zorganizowano:
- Prezentację laboratorium – metody badań, typy analiz i właściwości fizykochemiczne złóż Ostrówka i Ołowianki,
- Pokaz analizy przesiewania na sucho,
- Pokaz analizy chemicznej z udziałem prób prasowanych,
- Pokaz analizy chemicznej z udziałem prób stapianych.
Równocześnie prowadzone były zajęcia terenowe na wyrobisku, podczas których nauczyciele mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami wydobycia kamienia i funkcjonowaniem kopalni. Mieli również okazję wjechać na sam dół wyrobiska.
Na zakończenie uczestnikom wręczono imienne certyfikaty, które wspierają ich rozwój zawodowy i umożliwiają zdobycie dodatkowych punktów w systemie awansu zawodowego.
Wspieramy przyszłość geologii
Współpraca z Uniwersytetem Warszawskim przy organizacji OKAWANGO to dla Nordkalk nie tylko forma społecznego zaangażowania, ale również inwestycja w rozwój przyszłych geologów, inżynierów i naukowców. Dzięki wiedzy i zaangażowaniu pracowników firma mogła podzielić się praktycznym doświadczeniem i pokazać, jak wygląda codzienna praca w przemyśle surowców mineralnych.
Komentarze