Leasing maszyn budowlanych w 2015 roku
Dane zaprezentowane przez Związek Polskiego Leasingu po trzech kwartałach 2015 roku pokazują, że rynek leasingu sprzętu budowlanego osiągnął obroty wynoszące 1,32 miliarda złotych. Oznacza to, że branża zmniejszyła się rok do roku o 1,2 %.

Mimo regresu rynku, istnieją firmy leasingowe, które rosną i zdobywają dominującą pozycję w tym obszarze. Odnoszą sukces, ponieważ koncentrują się na dużej liczbie mniejszych transakcji. Po dobrych latach 2007 i 2008, kiedy rynek leasingu sprzętu budowlanego osiągał wolumeny rzędu 2,8 miliarda złotych, na lepszą sytuację musieliśmy czekać aż do roku 2011. Nie był on już co prawda tak udany jak wspomniane lata, ale suma transakcji leasingowych w budowlance sięgnęła wtedy 2,4 miliarda złotych. Po latach 2012 i 2013, kiedy obroty spadały odpowiednio do 1,4 i 1,2 mld zł, są wstępne szacunki, że rok 2015 zamknie się wartością obrotów bardzo zbliżoną do roku 2014 i wyniesie 1,8 mld zł.
W 2015 roku leasingobiorcy koncentrowali się na atrakcyjnej cenie, żywotności i jakości sprzętu budowlanego. Duża konkurencja na rynku sprawiła, że finansowane były używane ruchomości budowlane, co do tej pory było niemal niemożliwe. Sytuacja rynkowa w mijającym roku sprawiła jednak, że sprawdzonemu i wiarygodnemu klientowi oddawano w leasing kilkunastoletnią maszynę pochodzącą od tak zwanego „topowego producenta”. Jednym z liderów tego trendu był Raiffeisen Leasing, który umożliwił swoim klientom finansowanie każdej używanej i rekondycjonowanej maszyny z udokumentowaną renowacją i dwunastomiesięczną gwarancją producenta lub autoryzowanego serwisu, traktując ją w chwili rozpoczęcia umowy leasingu na równi z nową maszyną.