Transport technologiczny WOZIDŁAMI HITACHI
W ostatnich latach w Polsce następują ciągłe zmiany w przemyśle wydobywczym surowców skalnych. Procesy i ciągi technologiczne są regularnie modyfikowane i coraz lepiej przemyślane. Coraz nowocześniejszy jest również transport urobku.

![]() |
Tendencje te są spowodowane chęcią zwiększenia wydajności oraz optymalizacją procesu produkcji kruszyw. Jesli chodzi o transport technologiczny urobku na terenie kopalni kruszyw, to jedną z najbardziej efektywnych dróg jest zastosowanie wozideł sztywnoramowych. W czołówce najlepszych produktów na rynku w tym zakresie znajdują się maszyny Hitachi, których dystrybutorem w Polsce jest spółka Tona. Koncern Hitachi ma w swojej ofercie szeroki zakres wozideł sztywnoramowych produkowanych w dwóch fabrykach w Kanadzie i w Japonii. Z tego szerokiego zakresu modeli maszyn, w Polsce, z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary kamieniołomów, zastosowanie ma jedynie najmniejszy model wozidła sztywnoramowego EH1100-3.
Wozidło sztywnoramowe EH1100-3
![]() |
Koncern Hitachi ma w swojej ofercie szeroki zakres wozideł sztywnoramowych produkowanych w dwóch fabrykach w Kanadzie i w Japonii. |
Maszyna ta, o masie netto 45 800 kg, ma ładownosc 65 t, przy pojemności skrzyni 28,2 m3. W zależności od rodzaju materiału i jego własności fizycznych możliwe jest dostosowanie skrzyni ładunkowej w celu przedłużenia jej żywotności i trwałości. Ważną cechą wozideł Hitachi jest system zawieszenia własnej konstrukcji, chroniony patentami. Jakkolwiek technicznie zaawansowane wozidła sztywnoramowe Hitachi zaskakująco łatwo się prowadzi. Przyrządy sterujące są łatwe w użyciu, a obsługa bezproblemowa. Przekładnia i układ przeniesienia napędu pokazują swoje wszystkie zalety, szczególnie przy pokonywaniu wzniesień i pełnym obciążeniu.
Dobór maszyny
![]() |
Równie ważne jak same maszyny jest określenie, ile i jakich maszyn potrzeba w indywidualnych warunkach kopalni, by osiagnąć zakładaną produkcję. |
Równie ważna jak same maszyny jest strona teoretyczna zagadnienia, czyli okreslenie, ile i jakich maszyn potrzeba w danych, indywidualnych warunkach kopalni kruszyw, by osiągnąć zakładaną produkcję. W tym zakresie klient zawsze może liczyć na konsultacje i wsparcie ze strony dostawcy – fimy Tona. Takie konsultacje zawsze są bezpłatne i mają na celu właściwe dopasowanie koparek ładujących wozidła technologiczne tak, by optymalnie wykorzystywać maszyny, unikając zarówno przestojów wozideł, jak i ładujących je koparek. Przy kalkulowaniu ilości i wielkości potrzebnych maszyn dopasowuje się wielkość koparki do ładowności wozideł, by osiagnąć optymalny czas załadunku jednego wozidła w 5-6 cyklach pracy koparki. Po zanalizowaniu odległości i konfiguracji drogi pokonywanej przez wozidła zarówno pod obciążeniem, jak i bez, z uwzglednieniem pochyłosci i zakretów, możliwe jest określenie ilości potrzebnych jednostek transportowych. Po zebraniu wszystkich informacji razem, klient otrzymuje precyzyjne dane na temat możliwej produkcji godzinowej, dziennej itd. Z upływem czasu zwiekszają się moce produkcyjne największych zakładów surowców skalnych w naszym kraju, a tym samym rośnie potencjalny rynek dla „konia pociągowego” kamieniołomów, którą to rolę spełnia wozidło sztywnoramowe.
Artykuł sponsorowany
Autor: Tona Sp. z o.o.