Gospodarskie podejście do dróg samorządowych
Podczas seminarium Stowarzyszenie Producentów Cementu zainaugurowało kampanię „Dobry gospodarz”. Prof. Jan Deja przypomniał historię budowy lokalnych dróg betonowych w Polsce.
Już w latach 80., w czasie kryzysu paliwowego, na Lubelszczyźnie powstało kilkanaście kilometrów dróg betonowych.
W 1999 roku, w Krakowie zorganizowaliśmy pierwsze seminarium, na którym zaczęliśmy pokazywać możliwości betonu na drogach samorządowych. Kilka miesięcy później, w bardzo prosty sposób, przy użyciu listwy wibracyjnej i wykorzystaniu osób bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych, w Skomlinie w województwie łódzkim została zbudowana pierwsza lokalna droga betonowa. Oglądaliśmy tę drogę po 17 latach i ma się całkiem dobrze. Potem powstała droga Ujazd – Zimna Wódka w województwie opolskim, droga Gliniany – Teofilów w województwie świętokrzyskim. Na terenie gminy Korzenna w województwie nowosądeckim, w latach 1997 – 2015, powstało około 240 km gminnych dróg betonowych – wyliczał prof. Deja.
SPC postanowiło docenić osoby - samorządowców, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się spróbować budowy w technologii betonowej.
Chcemy pokazywać, że inwestowanie w drogi betonowe, to mądre – gospodarskie podejście do problemu dróg samorządowych. Program nazywamy mianem „Dobry gospodarz” – mówił prof. Jan Deja.
W tym roku tytuły „Dobrego gospodarza” otrzymali: Leszek Skowron – wójt gminy Korzenna i Tadeusz Kauch – burmistrz miasta i gminy Ujazd.
My samorządowcy ukierunkowujemy swoje działania na potrzeby ludzi. Jeżeli po latach okazuje się, że nasze decyzje zostały dodatkowo dostrzeżone przez Stowarzyszenie Producentów Cementu, to mamy pełną satysfakcję. Myślę, że mieszkańcy gminy Korzenna są jeszcze bardziej zadowoleni z dróg betonowych, z których korzystają – mówił wójt Leszek Skowron. – W 2017 roku planujemy budowę kolejnych 4 km dróg betonowych – dodał.
Burmistrz Tadeusz Kauch odbierając tytuł zaapelował do samorządowców:
Nie bójcie się betonu! Mam duże doświadczenie w tym zakresie, gdyż mam na terenie gminy drogi betonowe, asfaltowe, z kostki brukowej, a nawet z koloidów. Stwierdzam, że najlepszym materiałem na drogi jest beton. Budowa dróg z betonu po prostu się opłaca – tłumaczył burmistrz Kauch.
Źródło i fot.: Informacja prasowa