Partner serwisu
01 grudnia 2017

Lafarge podtrzymuje tradycje barbórkowe

Kategoria: Aktualności

Lafarge co roku organizuje cykl imprez barbórkowych w swoich lokalizacjach, według tradycyjnych górniczych reguł. Wspólne świętowanie to okazja do podziękowania górnikom za ich pracę oraz do budowania jedności załogi.

Lafarge podtrzymuje tradycje barbórkowe

Barbórka, zwana inaczej Dniem Górnika, to jedno z najbardziej tradycyjnych polskich świąt. Obchodzone jest już od XIII wieku i przypada na 4 grudnia, w dzień św. Barbary z Nikomedii - patronki górników i trudnej pracy. Święto obchodzą nie tylko górnicy, ale także geolodzy oraz osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem kruszyw i paliw kopalnianych. Z obchodami Barbórki związanych jest wiele symboli. Jednym z nich jest Karczma Piwna – tradycyjnie właściciele, pracodawcy spotykali się z górnikami w karczmach na skromnym posiłku, który zapijali piwem. Oceniali wtedy także zyski i dzielili się nimi z górnikami oraz wyróżniali pracowników za ciężką pracę.

Ta tradycja, chociaż w nieco bardziej nowoczesnej formie, jest kultywowana do dzisiaj przez Lafarge w Polsce. Współczesne uroczystości odbywają się w atmosferze podobnej do tych sprzed lat. Na stołach królują tradycyjne potrawy, takie jak golonka, biała kiełbasa, krupniok czy żurek. Oczywiście nie brakuje też piwa. Także dzisiaj podczas imprezy górnicy otrzymują nagrody, odznaczenia i awanse. Ponieważ górnicza tradycja nie pozwala, by podczas Barbórki panie świętowały razem z Paniami, w karczmach udział biorą sami mężczyźni. Dlatego firma organizuje także obchody dla pań – są to tzw. babskie combry. Co roku podczas obchodów organizowane są również tradycyjny pochód lisa oraz pasowanie szablą przez „lisa majora” nowych adeptów sztuki górniczej.

Dla mnie jako cudzoziemca, tradycja Barbórki ma jeszcze większy urok i wagę. To wspaniałe święto, w trakcie którego od stuleci okazywane są wdzięczność i szacunek górnikom za ich ciężką pracę. Dzięki takim wydarzeniom, odwołującym się do polskich, głęboko zakorzenionych tradycji, budowana jest jedność załogi Lafarge w Polsce. Dzięki temu nie tylko codzienna współpraca staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Mamy też poczucie, że wspólne świętowanie sprzyja budowaniu partnerskich relacji oraz większej identyfikacji pracowników z firmą. Jest dla nas absolutnie oczywiste, że tam, gdzie panuje serdeczna atmosfera, łatwiej osiąga się zamierzone cele. Barbórka to wyśmienita okazja do podziękowania wszystkim, którzy mają udział w budowaniu sukcesu Lafarge w Polsce: począwszy od pracowników związanych z wydobyciem, przez utrzymanie ruchu, logistykę, aż po sprzedaż – powiedział Federico Tonetti, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Biorący udział w imprezie muszą być obowiązkowo ubrani w charakterystyczne górnicze mundury galowe

Za nieprawidłowo skompletowany strój, tzw. „Górnicze Wysokie Prezydium” karze delikwenta wypiciem posolonego piwa lub zakuciem w dyby. Kultywowanie tradycji górniczych to mnóstwo doskonałej, wspólnej zabawy. Ale nie tylko. To także wielowiekowe dziedzictwo, które dla Lafarge w Polsce jest podstawą i powodem do dumy.

Tegorocznym elementem świętowania tego specjalnego dla górników czasu jest także akcja zbierania życzeń na profilu Lafarge na Facebooku. Firma zachęca wszystkich do pokazania górnikom, że Polacy pamiętają o nich w tym ważnym dniu. Dodatkowo na osoby, które zamieszczą najciekawsze życzenia, czekają nagrody – barbórkowe kufle.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ