Partner serwisu
19 marca 2018

O co tyle HAŁASU? Uciążliwość dzwiękowa w kopalniach kruszyw

Kategoria: Aktualności

Uciążliwe dźwięki w wielu przypadkach mogą być szkodliwe nie tylko dla słuchu, ale mają negatywny wpływ na cały organizm. Jak radzić sobie z nadmierną emisją hałasu w kopalniach odkrywkowych i prawidłowo mierzyć jego źródła?

O co tyle HAŁASU? Uciążliwość dzwiękowa w kopalniach kruszyw

W kopalniach kruszyw występuje szereg źródeł lub procesów emitujących hałas, który powoduje uciążliwość akustyczną przede wszystkim na stanowiskach pracy, ale również w środowisku zewnętrznym oraz sporadycznie wewnątrz pomieszczeń biurowych danego przedsiębiorstwa. Część procesów/źródeł pozostaje poza możliwościami zastosowania wyciszeń – np. użycie materiałów wybuchowych w kopalni czy stosowanie ciężkiego sprzętu do transportu urobku. W takich sytuacjach działania przeciwhałasowe dla środowiska zewnętrznego mogą polegać jedynie na ograniczeniu tych prac tylko do pory dziennej – formalnie pomiędzy 600 a 2200. Wymagania akustyczne dla pory dziennej są znacznie łagodniejsze niż dla pory nocnej, dotyczy to zarówno samej wartości poziomu dopuszczalnego, jak i czasu uśredniania.

Źródła hałasu związane z transportem

Hałas związany z transportem można w ograniczonym zakresie wyciszać technicznie poprzez zastosowanie dodatkowych tłumików wydechu oraz osłon na silnik, mając na uwadze zapewnienie prawidłowego chłodzenia silników. Organizacyjnie można zmniejszać emisję hałasu transportu w zakresie czasu pracy lub lokalizacji źródła. W zakresie czasu pracy należy ograniczać pracę transportu, jak już wspomniano, jedynie do pory dziennej, ewentualnie w przypadku pracy w porze nocnej rozkładać ruch równomiernie w czasie (w celu ograniczenia kumulacji emisji hałasu w jednej najniekorzystniejszej godzinie). Działania dotyczące lokalizacji źródła polegają natomiast na odpowiednim planowaniu obiektów i tras dojazdowych tak, żeby były one jak najbardziej oddalone od terenów chronionych akustycznie. Przykładowo niedopuszczalne jest planowanie tras przejazdów wzdłuż ogrodzenia obiektu przemysłowego na granicy z terenem chronionym akustycznie. W takich przypadkach często nawet postawienie wysokiego ekranu akustycznego nie rozwiąże problemu nadmiernej emisji hałasu.

Jak prawidłowo mierzyć hałas?

Przeciwhałasowe działania techniczne na obiektach towarzyszących kopalniom, takich jak taśmociągi, węzły przesypowe, płuczki czy kruszarki, mogą polegać (poza oczywistym utrzymaniem urządzeń w pełnej sprawności, nie dopuszczając do wzrostu emisji hałasu u źródła) w zasadzie tylko na biernych zabezpieczeniach na drodze propagacji dźwięku pomiędzy źródłem a otoczeniem. Mogą mieć postaci różnych osłon, obudów, ekranów lub konstrukcji łączonych

Cały artykuł dostępny w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 1/2018.

fot. 123RF fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ