III Seminarium Konflikty w gospodarowaniu przestrzenią i zasobami Ziemi (ZOBACZ ZDJĘCIA)
18-19 września w Sosnowcu Ostrowach, w dawnej Gospodzie w Niemcach (obecnie Alicja Residence), spotkali się przedstawiciele przemysłu, nauki, administracji oraz organizacji pozarządowych , aby wymienić się wiedzą i doświadczeniami w zakresie zapobiegania konfliktom oraz racjonalnego gospodarowania przestrzenią i zasobami Ziemi.

W tym roku bardzo mocno poruszanymi tematami była produkcja w obiegu zamkniętym (obejmująca recykling), skomplikowane uwarunkowania instutucjonalne i prawne (w tym związane z nowym prawem wodnym i procedowaną właśnie polityką surowcową), a także kwestie związane z emocjami towarzyszącymi inwestycjom przemysłowym w sektorze mineralnym.
Seminarium (w tym roku była to już III jego edycja) na stałe wpisało się w kalendarz spotkań ekspertów i interesariuszy. Jak mówił podczas uroczystego otwarcia przewodniczący komitetu organizacyjnego, Jarosław Badera, Seminarium daje możliwość spotkania się i rozmowy przedstawicieli różnych dziedzin, zarówno teoretyków, jak i praktyków. Dzięki temu ludzie, którzy często stoją na codzień po różnych stronach „barykady” mają okazję do spokojnej, merytorycznej wymiany zdań i szansę na zrozumienie swoich potrzeb, a także na ogląd konfliktów z całkiem odmiennej perspektywy.
W drugim dniu Seminarium odbyła się wycieczka do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOSFERA w nieczynnym kamieniołomie wapienia Sadowa Góra oraz do kopalni CTL Maczki-Bór, której działalność prócz wydobywania piasku obejmuje zwałowanie odpadów powęglowych oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych dla Sosnowca.
Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Śląski (Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu), Polskie Towrzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi (Oddział Górnośląski) oraz firma Zasoby Naturalne. Wsparcie zapewniły firmy: Dolomit S.A. z Dąbrowy Górniczej, Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych, CTL Logistic oraz Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
W załączniki materiały konferencyjne do pobrania.
Komentarze