Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2018 – edycja wyjątkowa pod każdym względem
25 edycja, prawie 300 uczestników, 40 prelekcji, debata Bezpieczeństwo – tu warto mieć obsesję, wycieczka naukowo-techniczna do kopalni Miedzianka należącej do firmy Nordkalk – honorowego gospodarza tej edycji sympozjum oraz do Muzealnej izby Górnictwa Kruszcowego. Tak w skrócie wygląda program trwającego właśnie w Kielcach Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO.
- Serdecznie witam wszystkich na jubileuszowej 25 edycji Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2018, która zebrała blisko 300 uczestników. W tym roku honorowym gospodarzem Sympozjum została firma Nordkalk. Partnerem strategicznym firma TMS Poland, partnerem sympozjum firma Makrum, a partnerem debaty firma Brigade Electronics Polska – wymieniał podczas uroczystego otwarcia redaktor naczelny BMP, Przemysław Płonka.
W uroczystym otwarciu głos zabrał Prezes Zarządu firmy Nordkalk – honorowego gospodarza – Piotr Maciak. – Dziękujemy, że po raz kolejny możemy być honorowym gospodarzem tak ważnego dla branży wydarzenia. Już jutro będzie można na żywo zobaczyć największą w Polsce kopalnię i zakład produkcyjny Nordkalku – zakład Miedzianka – mówił prezes Maciak, który na zakończenie swojego wystąpienia puścił film przedstawiający szerokie zastosowanie wapna.
Władysław Doroz, Geolog Wojewódzki, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przedstawił statystyki związane z wydobywaniem kruszyw na terenie województwa świętokrzyskiego, a Marzena Rabiasz, Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach zauważyła, że pośród wielu technicznych tematów znalazło się miejsce na temat, który według niej jest najważniejszy – bezpieczeństwo.
Sesję wprowadzającą: branża dziś i za 25 lat rozpoczął prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw, Aleksander Kabziński, który opisał szanse i zagrożenia dla branży kruszyw dziś w najbliższych latach. – Jest dobrze, ale nie najgorzej jest. Problemami dla przedsiębiorców będzie brak płynności zapłaty należności, wysokie koszty zatrudnienia, trudności z otwieraniem nowych złóż i materiały trudnozbywalne a także niedobór piasków – skwitował sytuację na rynku kruszyw.
Kolejnym wystąpieniem był referat Pawła Kawalca, Kawalec Consulting, który zapoznał uczestników z pojęciem 4 rewolucji przemysłowej i opisał jej wpływ na branżę wydobywczą. – Nie wiem, jaka będzie wizja przyszłości, ale kopalnia przyszłości już niedługo zacznie być rzeczywistością. Digitalizacja w przemyśle wydobywczym ma już miejsce, producenci maszyn instalują systemy do zbierania danych. Kopalnia przyszłości będzie zielona, przyjazna, czysta, zrównoważona, bezpieczna i ekologiczna, o ograniczonych emisjach. Tylko taka kopalnia będzie miała szansę dostać koncesji na dalszą eksploatację złoża – skwitował Paweł Kawalec.
Henryk Kaliś z Forum Odbiorców Energii Elektrycznej opisał koszty energii elektrycznej w aspekcie konkurencyjności Odbiorców Przemysłowych w Polsce. – Przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej zużywają ok. 3,5 tys. MW energii elektrycznej w godzinę przez co stabilizują pracę Krajowego Systemu Elektronergetycznego – mówił.
Dalsza część programu została podzielona na dwie części – sesję kruszywową oraz cemntowo-wapienniczą.
Komentarze