Lustro prawdę powie
Czyli wpływ eksploatacji kruszywa spod wody na zmiany w środowisku
Krzysztof Polak, Anna Kosińska
AGH w Krakowie
Spotyka się opinie, że wskutek podwodnej eksploatacji kruszywa dochodzi do istotnych zmian w środowisku – obniżenia lustra wody – co może mieć wpływ na przyrodę. Czy jest tak naprawdę?
W górnictwie odkrywkowym eksploatację prowadzi się w sposób lądowy, spod wody, bądź mieszany. Wybór metody eksploatacji uzależniony jest od jakości kopaliny, formy jej zalegania oraz usytuowania poziomu wodonośnego.
Eksploatacja lądowa stosowana jest dla złoża niezawodnionego, bądź też – w przypadku gdy poziom wód podziemnych może być obniżony do bezpiecznej głębokości – za pomocą odwadniania złoża. Metodą lądową eksploatowane są różne rodzaje kopalin, w tym też kruszyw naturalnych i łamanych.
W wyniku odwadniania powstaje strefa obniżenia zwierciadła wód podziemnych – lej depresji, którego cechą charakterystyczną jest zmniejszanie się depresji wraz ze wzrostem odległości od odwadnianego wyrobiska. Ponadto, wskutek odwodnienia złoża, potencjalnie może wystąpić:
- zwiększenie głębokości zwierciadła wód podziemnych w sąsiedztwie wyrobiska górniczego,
- zmiany jakości wód podziemnych i wód powierzchniowych,
- zmiany warunków krążenia wody w obrębie zlewni,
- zmiany warunków zasilania zlewni (np. wzrost infiltracji w obrębie leja depresji),
- zmniejszenie siły wyporu wody skutkujące zazwyczaj osiadaniem powierzchni terenu,
- zaburzenia zasobów wód podziemnych mogące doprowadzić do zmniejszenia lub zaniku wody
- w ujęciach wód podziemnych.
Wystąpienie tych efektów uzależnione jest od wielu różnych uwarunkowań. W praktyce nie spotyka się więc takich samych przypadków w zakresie wpływu odwadniania na otoczenie. Znacznie mniejszym oddziaływaniem na środowisko wodne charakteryzuje się metoda eksploatacji kopaliny spod lustra wody.
Spod wody wydobywa się najczęściej żwiry, pospółki i piaski budowlane. Ten typ eksploatacji stosuje się, gdy złoże jest zawodnione i nie ma możliwości jego odwodnienia lub związane byłoby to z zbyt dużymi kosztami. W związku z tym wykorzystuje się wówczas maszyny i urządzenia wydobywcze przystosowane do pracy w warunkach wodnych.
Autorzy: Krzysztof Polak, Anna Kosińska, AGH w Krakowie
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 2/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |