O amfibolicie z Ogorzelca
dr hab. prof. IMBiGS Stefan Góralczyk
mgr inż. Danuta Kukielska
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego
Występujący w nowym złożu Ogorzelec IV amfibolit pozwala na produkowanie kruszyw o właściwościach kwalifikujących je do najwyższych kategorii, w zakresie badanych właściwości wg obowiązujących norm PN-EN. Kruszywo te nadaje się zarówno do zastosowania w betonach wysokich marek, jak i w kolejnictwie do podsypek czy budownictwie drogowym warstw ścieralnych betonowych i mieszanek asfaltowych.

Ambifolit – dobra jakość i wysoka wytrzymałość
W porównaniu do jakości innych powszechnie wykorzystywanych kruszyw, jakość kruszywa amfibolitowego ze złoża Ogorzelec IV nie odbiega od jakości kruszyw bazaltowych, granitowych, melafirowych i kwarcytowych.
Skała ambifolitowa liczy sobie ponad 500 mln lat. Powstała ona ze skał wulkanicznych podobnych do bazaltów (takich jak gabro), ich odpowiedników wylewnych, piroklastycznych lub margli dolomitycznych, które później, w obrębie skorupy ziemskiej, poddane zostały oddziaływaniu średniej temperatury oraz średniego ciśnienia. Pod wpływem tych czynników uległy przeobrażeniu w amfibolity.
Amfibolit (z grec. amphibolos = narzucony, lithos = kamień) - to powstająca w relatywnie średnich temperaturach i relatywnie średnich ciśnieniach skała metamorficzna, w której skład wchodzą przede wszystkim amfibole (hornblend, aktynolit, tremolit) oraz plagioklazy.
Amfibole należą do rodziny ciemnych, żelazowo-magnezowych, krzemianowych minerałów o ogólnym wzorze A2-3B5(Si,Al)8O22(OH)2 gdzie:
A = Mg, Fe2+, Ca, Na;
B = Mg, Fe2+, Fe3+, Al.
Skała zbudowana jest głównie z kryształków hornblendy i plagioklazu. Niewielką domieszkę może stanowić kwarc, epidot, biotyt, chloryt oraz minerały akcesoryczne. Kolorystyka amfibolitu waha się od ciemnoszarego do ciemnozielonego. Jest przeważnie średnio lub drobnoziarnisty. Ułożenie minerałów (tekstura) może być kierunkowe lub bezładne.
Autorzy: | dr hab. prof. IMBiGS Stefan Góralczyk mgr inż. Danuta Kukielska Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego |
Fot.: IMBiGS
Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" nr 5/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |