Znamy wyniki konkursu "Nasza Ziemia- środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"
14 maja 2019 we Wrocławiu odbył się finał regionalnego konkursu geologicznego organizowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny -PIB „Nasza Ziemia- środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”.

Na Konkurs przysłano 600 prac plastycznych i blisko 150 prac pisemnych. W pracach jury plastycznej części Konkursu uczestniczył i służył fachowymi radami artysta rzeźbiarz – Kamil Niewiński, dwukrotny laureat naszego Konkursu w latach 2006 i 2007.
Uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych, III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w teście wiedzy geologicznej. Jego wyniki zadecydowały o zdobytym miejscu. Mimo, że wielu laureatów okazywało niepokój przed testami, poradzili sobie dobrze. Sporym zainteresowaniem uczestnicy konkursu obdarzyli „geologię praktyczną” – czyli rozpoznawanie okazów skał, minerałów i skamieniałości.
Uroczystość ogłoszenia wyników rozpoczął zastępca dyrektora Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB Karol Zawistowski, który przywitał licznie zgromadzonych uczestników, ich rodziców i nauczycieli. Gość z Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Waldemar Sroka – przedstawił prezentację z wyprawy Studenckiego Koła Naukowego Geologów do Turkmenistanu, której wszyscy obecni na sali, bez względu na wiek, wysłuchali z wielkim zainteresowaniem. Ciekawostki o tym pustynnym kraju niewątpliwie ubarwiły wrocławską uroczystość.
Wręczanie nagród rozpoczęto od najmłodszych uczestników. W konkursie plastycznym zwyciężyła Karolina Pazoła ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Lesznie, a jej nauczycielem wspierającym przygotowanie pracy konkursowej była Pani Raisa Zalesińska. Kolejna grupa laureatów – to uczniowie biorący udział w konkursie wiedzy. W tzw. kategorii młodszej I miejsce zdobył Marcel Mendocha ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Lwówku Śląskim, uczeń Pana Krzysztofa Mareckiego. Natomiast w kategorii starszej zwyciężył pochodzący z Trzebienia k. Bolesławca uczeń Technikum Gazownictwa w Zielonej Górze – Wojciech Faltyn, którego w przygotowaniach do Konkursu wspierała Pani Beata Cichowlas-Poleszak.
Dzięki przychylności Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geologicznego autorzy najlepszych prac pisemnych otrzymali dodatkowe wyróżnienia. Okazało się, że autorzy najciekawszych prac pisemnych także najlepiej napisali testy – co sprawiło ogromną satysfakcję jury oceniającemu prace przysłane na Konkurs.
Komentarze