Partner serwisu
Gorący temat
11 września 2019

Stanowisko RZGW Szczecin ws. pogłębienia Odry na wysokości Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych

Kategoria: Aktualności

Odpowiadając na wniosek Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych w temacie pogłębienia Odry przy wyjściu z kopani Bielinek, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie deklaruje pełną chęć współpracy, co udowodniono podczas ostatnich rozmów z przedstawicielami kopalni, w których udział wzięła dyrekcja RZGW Szczecin, przedstawiciele Zarządu Zlewni w Szczecinie oraz pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

Stanowisko RZGW Szczecin ws. pogłębienia Odry na wysokości Szczecińskiej Kopalni Surowców Mineralnych

Komunikat RZGW Szczecin:

Badania i obserwacje przeprowadzone przez naszych pracowników wskazują, że główną przyczyną braku możliwości prowadzenia transportu z kopalni Bielinek przez armatorów, są niskie stany rzeki Odry związane z występującą suszą hydrologiczną. Łacha odkładająca się przy wejściu do kopalni w wyniku naturalnego procesu przemieszczania rumoszu rzecznego nie wpływa bezpośrednio na parametry eksploatacyjne śródlądowych dróg wodnych i znajduje się poza szlakiem żeglugowym.

Odcinek rzeki Odry obejmujący km 677,2 przewidywany jest w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do realizacji zadania inwestycyjnego , którego przedmiotem zadania będzie przebudowa, rozbudowa, oraz budowa nowych budowli regulacyjnych na wybranych odcinkach rzeki Odra. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie widzi przeciwwskazań by Szczecińska Kopalnia Surowców Mineralnych – zgodnie z deklaracją – wykonała inwestycje we własnym zakresie, przy wsparciu Wód Polskich, o ile uzyskane zostanie odpowiednie pozwolenie wodnoprawne. Cały proces będzie dodatkowo na bieżąco monitorowany przez RZGW Szczecin w celu wsparcia żeglugi na Odrze. Pogłębienie na wskazanym odcinku jest sprawą skomplikowaną ze względu na strukturę właścicielską terenu i ewentualne oddziaływanie na środowisko, stąd prace muszą zostać poddane konsultacjom przyrodniczym.

W związku z tym, iż rzeka Odra stanowi granicę państwową pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec wszelkie prace prowadzone w korycie rzeki wymagają uzgodnień na szczeblu instytucjonalno-administracyjnym pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie ze strony polskiej a Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi w Eberswalde ze strony niemieckiej. Po wysłaniu zapytania do strony niemieckiej i okresie oczekiwania na ostateczną informację w tym zakresie, WSA Eberswalde podjęło decyzję o tym, że przedsięwzięcie bagrowania planowane do wykonania przez użytkownika kopalni żwiru Bielinek zasadniczo nie będzie wymagało uzyskania formalnej zgody/pozwolenia ze strony WSA Eberswalde. Strona niemiecka nie zgłosiła przeciwwskazań, jednocześnie prosząc o konsultacje podczas podejmowanych prac, miałyby one dotyczyć np. terminów kiedy prowadzone miałoby być bagrowanie oraz wskazania miejsca składowania urobku.  Sugerowanym rozwiązaniem byłoby odłożenie urobku w jeziorze żwirowni lub bezpośrednia sprzedaż urobku”.

źródło: szczecin.wody.gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ