Partner serwisu
14 października 2019

Wykorzystanie maszyn CNC w nowoczesnym przemyśle i przedmiotach codziennych

Kategoria: Aktualności

Maszyny sterowane komputerowo, określane zbiorczo jako maszyny CNC coraz częściej zastępują pracę wykonywaną przez maszyny ręczne w produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Przemysł zyskuje na tym znacząco, zwiększając nie tylko tempo, ale i dokładność wykonywanej na liniach produkcyjnych pracy. Obecnie to właśnie znajomość obsługi maszyn CNC wydaje się być jednym z najważniejszych kryteriów dla pracowników zatrudnianych w różnych gałęziach przemysłu, od motoryzacji, przez rolnictwo, po lotnictwo i obróbkę metali i drewna. Czym charakteryzują się obrabiarki CNC, gdzie są stosowane i jakie stwarzają możliwości dla współczesnego przemysłu?

Wykorzystanie maszyn CNC w nowoczesnym przemyśle i przedmiotach codziennych

Obróbka CNC a praca z maszyną ręczną – nowy wymiar jakości w przemyśle

Technologię CNC (Computerized Numerical Control) umożliwiającą numeryczne sterowanie komputerowe różnego rodzaju maszynami przemysłowymi wykorzystuje się obecnie przede wszystkim w obróbce różnego rodzaju materiałów takich jak drewno czy metale. Dzięki możliwości precyzyjnego zaprogramowania maszyny, idealne odtworzenie zadanego projektu nie jest już obarczone błędem ludzkim i może odbywać się bez większych problemów na skalę hurtową, z zachowaniem najwyższej efektywności i wydajności pracy całej linii produkcyjnej.

Maszyny CNC mogą funkcjonować samodzielnie lub zostać połączone z innymi maszynami w obrębie linii produkcyjnej, redukując udział człowieka w procesie do minimum. To znaczące ułatwienie, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanej produkcji obejmującej wytwarzanie i obróbkę wielu elementów. Maszyny CNC usprawniają dziś każdą gałąź przemysłu, pracując z powodzeniem przy obróbce stali, aluminium, miedzi, drewna, a nawet tworzyw sztucznych.

Zalety nowoczesnej obróbki CNC

Nowoczesne maszyny CNC przeważają nad ręczną obróbką materiałów w wielu aspektach, jednak najważniejszym powodem dla którego tak wiele firm decyduje się przejść na sterowanie komputerowe jest szansa maksymalnego zwiększenia wydajności produkcji. Tempo pracy maszyn w linii produkcyjnej może zostać bez problemu dopasowane do nakładu produkcji, jakiego wymaga dane zamówienie, co doskonale wpasowuje się w ideę unikania marnotrawstwa.

Lepsza jest tu też sama jakość wykonania obrabianych produktów – przez precyzyjnie dopracowane i odpowiednio zaprogramowane w systemie projekty maszyna jest w stanie idealnie odwzorować nawet najdrobniejsze detale w materiale, na którym pracuje, co w niektórych branżach może zwiększyć różnorodność i estetykę produkowanych elementów. Wystarczy spojrzeć tu w stronę metaloplastyki i przygotowywania ogrodzeń, rzeźb czy innych elementów z trudnej w obróbce stali. Dla maszyny CNC, wytworzenie dowolnych kształtów nie będzie stanowiło kłopotu. Co ważne, elementy wykańczane przez maszyny CNC mają najczęściej od razu gładkie powierzchnie i precyzyjnie wykonane detale, co eliminuje konieczność ich ponownego szlifowania i skraca czas produkcji.

Nowoczesne maszyny CNC w różnych gałęziach przemysłu

Obróbka z pomocą maszyn sterowanych komputerowo opiera się o te same metody, co obróbka manualna, dlatego same maszyny również przypominają te sterowane z pomocą człowieka. Wśród maszyn dostępnych u najlepszych polskich i europejskich producentów pojawiają się więc tokarki czy frezarki CNC. Wszystkie maszyny niezbędne do rozpoczęcia produkcji z wykorzystaniem CNC można znaleźć między innymi pod linkiem https://exportpages.pl/cat/10, w jednym z najbardziej rozbudowanych, internetowych katalogów firm.

Komputerowo sterowane maszyny mogą też wiercić otwory w materiale, giąć blachy czy docinać duże kawałki materiału do określonych rozmiarów, przygotowując je do dalszego procesu obróbki. Programowanie maszyn umożliwia też oszczędzenie materiału poprzez maksymalne wykorzystanie go podczas obróbki.

Gdzie stosuje się elementy wytworzone przy użyciu maszyn CNC? Właściwie każdego dnia spotykamy się z nimi na porządku dziennym, korzystając z samochodów, podróżując samolotami, czy w bardziej przyziemnych czynnościach, choćby przy dokręcaniu śrubek. Blachy gięte z pomocą pras CNC można spotkać w obudowach do kuchenek, pralek czy innych sprzętów AGD, a przy zakupie elementów stalowych produkowanych masowo można spodziewać się, że z dużym prawdopodobieństwem nie pracowano nad nimi ręcznie.

Maszyny CNC przyszłością wydajnej produkcji

Trudno oczekiwać, że zapotrzebowanie na wysokiej jakości elementy stalowe, drewniane czy wykonane z tworzyw sztucznych zmaleje w najbliższych latach – właściwie każda gałąź przemysłu rozwija się dziś szybciej niż kiedykolwiek i wymaga nowych rozwiązań usprawniających jej działanie. Maszyny CNC mogą z powodzeniem być uznane za przyszłość wydajnej produkcji. W końcu to dzięki nim tempo pracy wielu zakładów zwiększyło się w ostatnich latach kilkakrotnie bez utraty jakości produktów.

CNC Wieczorek
2020-12-21
Maszyny CNC znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, dzięki możliwości obróbki różnego rodzaju materiałów z wysoką precyzją i dokładnością. Poza wymienionymi branżami obróbka CNC świetnie sprawdza się także w przemyśle reklamowym do wycinania liter, wzorów i detali potrzebnych przy tworzeniu banerów reklamowych i tym podobnych.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ