Jakie zalety ma sprężarkowa stacja kontenerowa i gdzie znajduje zastosowanie?
W niniejszym artykule przedstawimy informacje przydatne przedsiębiorcom rozważającym inwestycję w sprężarkową stację kontenerową. Będą one dotyczyły jej budowy, właściwości, zastosowań oraz funkcjonalności. Ich celem jest ukazanie korzyści płynących z obecności stacji kontenerowej na terenie zakładu, a także sposobów jej uzyskania. Zapraszamy do lektury.

Funkcjonalność sprężarkowej stacji kontenerowej
Zastosowanie sprężarkowej stacji kontenerowej często ma związek z warunkami lokalowymi danej firmy. To rozwiązanie może optymalizować efektywność organizacji wszystkich układów na terenie zakładu, a także usprawniać sposób ich obsługi. Znaczącą korzyścią wynikającą z tego rodzaju zastosowania jest także odizolowanie hałasu pracy sprężarek od pozostałej przestrzeni pracowniczej zakładu. Każda z poszczególnych sprężarkowych stacji kontenerowych może mieć swoistą budowę i wielkość uzależnioną od preferencji i potrzeb danego klienta.
Budowa stacji kontenerowej
Cechą charakterystyczną konstrukcji stacji kontenerowej jest jej mobilność. Wspólna rama wsporcza umożliwia bowiem transport stacji i jej instalację w wybranym miejscu. Zaawansowane typy stacji kontenerowych mają także wbudowany mechanizm efektywnego sterowania pracą układu sprężarkowego. Mogą monitorować i kontrolować pracę nawet kilkudziesięciu parametrów. Za korzyść w tym przypadku uznaje się także minimalne zaangażowanie służb technicznych w funkcjonowanie tego systemu. Wysokiej jakości stacje kontenerowe mogą zachować swoją niezależność od zewnętrznych warunków atmosferycznych dzięki obecnym systemom grzewczym i wentylacyjnym. Konstrukcja stacji kontenerowej najczęściej zbudowana jest ze stali malowanej proszkowo, co zapewnia jej odporność na korozję. Sposób zasilania pracy układy sprężarkowego dopasowywany jest do uwarunkowań danego terenu, a także do preferencji klienta. Energia może być doprowadzana do kontenera lub pozyskiwana z agregatów prądotwórczych. Ciekawostką jest, że poszczególne stacje kontenerowe mogą mieć swoją wersję kolorystyczną, które niekoniecznie musi pochodzić ze stonowanej palety barw.
Sprężarkowa stacja kontenerowa
Każda stacja przystosowana jest do montażu poszczególnego rodzaju kompresorów z uwzględnieniem ich ilości. Zastosowanie sprężonego powietrza często ponadto determinuje jego konkretne właściwości, do których może należeć poziom czystości i suchości powietrza pod ciśnieniem. To powoduje, że niektóre sprężarkowe stacje kontenerowe wyposażone są w dodatkowe urządzenia odpowiedzialne za uzdatnianie sprężonego powietrza. To rozwiązanie umożliwia także efektywne odzyskiwanie ciepła, czyli także ograniczenie wydatkowania energii podczas wspomnianych procesów.
Co może znajdować we wnętrzu stacji kontenerowej?
- Sprężarki
- Doprężacze
- Filtry
- Zbiorniki
- Separatory
- Osuszacze powietrza
Zalety obecności sprężarkowej stacji kontenerowej w zakładzie
- Zwiększenie wydajności pracy urządzeń sprężarkowych poprzez zapewnienie im optymalnych warunków
- Zwiększenie efektywności pozostałych układów obecnych w zakładzie
- Optymalizacja organizacji pracy na terenie firmy
- Ochrona sprzętu zawartego w kontenerze przed czynnikami mechanicznymi, chemicznymi lub zewnętrznymi
- Możliwość wewnętrznego uzdatniania sprężonego powietrza za pomocą urządzeń uzupełniających
- Możliwość zautomatyzowanego monitorowania i kontroli poszczególnych parametrów pracy sprężarek
- Niezależność względem warunków zewnętrznych
- Możliwość transportowania stacji
- Oszczędność kosztownej powierzchni sprężarkowej w zakładzie
Miejsca zastosowania stacji kontenerowej
Stacje kontenerowe przydają się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie sprężonego powietrza przy braku możliwości budowy sprężarkowni. Zazwyczaj należą do nich obiekty zewnętrzne, takie jak:
- Kopalnie górskie i odkrywkowe
- Wszelkiego rodzaju budowy, głównie przemysłowe
- Oczyszczalnie ścieków
- Wiertnie gazowe i naftowe
- Elektrownie
- Stocznie
- Zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych
Sprężone powietrze przydaje się także wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba transportu materiałów sypkich. Stonowaną technologię ich transportu nazywa się transportem pneumatycznym. Podobnie mechanizm używany jest także w procesie terenowego przepompowywania ścieków.
Z jakich usług firmy skorzystać w celu budowy stacji sprężarkowej?
Jeśli kalkulacje danego przedsiębiorstwa wskazują na to, że opłacalna może się okazać budowa jedynie tymczasowego źródła sprężonego powietrza, to kontenerowa stacja jest w tym wypadku najlepszym wyborem. W tym celu najlepiej sprawdzają się firmy, których podstawa całego funkcjonowania opiera się o technologię sprzężonego powietrza. Istnieje wówczas wysokie prawdopodobieństwo pomyślności założonych realizacji. Dobrą praktyką w tym zakresie jest także zasięgnięcie opinii przyjaciół lub znajomych z branży na temat sprawdzonych miejsc oferujących usługę budowy stacji kontenerowej.
Usługodawca budowy sprężarkowej stacji kontenerowej
Kontaktując się z danym usługodawcą w kwestii przekazania zlecenia do budowy stacji kontenerowej, warto upewnić się, czy produkty danej firmy mają wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Świadczą one bowiem o poziomie bezpieczeństwa danej stacji, który jest w tym przypadku priorytetowy. Różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie bazy mogą powodować ponadto duże straty finansowe i energetyczne firmy. Podczas doboru właściwej stacji, warto postawić na jej uniwersalność transportową pod względem morskim i kolejowym.
Czy warto inwestować w sprężarkową stację kontenerową?
Biorąc pod uwagę korzyści płynące z jej zastosowania, nie ulega wątpliwości, że inwestycja w jej budowę jest opłacalna, a także gwarantuje szybki zwrot poniesionych kosztów, między innymi poprzez oszczędność energii i zwiększenie wydajności pracy sprężarek. Co więcej, obecność funkcjonalnego kontenera wpływa na ochronę urządzeń przed wszelkimi czynnikami chemicznymi, mechanicznymi lub atmosferycznymi. Stacja kontenerowa świetnie sprawdzi się w każdym zakładzie, w którym intensywnie wykorzystywane jest sprężone powietrze .
FAQ:
1. Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia w zakresie wyboru poszczególnych rodzajów sprężarek dla sprężarkowych stacji kontenerowych?
W stacji kontenerowej mogą się znaleźć te same modele, które znalazłyby się w tradycyjnej sprężarkowni. Pośród nich mogą się znaleźć sprężarki olejowe, sprężarki bezolejowe, sprężarki o zmiennej wydajności, sprężarki wysokich ciśnień czy sprężarki gazów.
2. Czy istnieją z góry założone materiały, z których powinna zostać wykonana kontenerowa stacja sprężarkowa?
Jest to zależne od poszczególnych elementów stacji. Ścianki stacji kontenerowej powinny być zbudowane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, mogące spowodować jej korozję, ściany kontenera powinny być ocieplone w celu zapewnienia izolacji cieplnej. Klient ma natomiast prawo wyboru czy orurowanie stacji będzie wykonane z rur stalowych ocynkowanych, rur ze stali nierdzewnej czy rur miedzianych. Będzie to bowiem miało niebagatelny wpływ na ostateczną cenę stacji kontenerowej.
3. Kto szczególnie powinien rozważyć budowę sprężarkowej stacji kontenerowej?
• Zakłady przemysłowe, które borykają się z ograniczoną powierzchnią w zakładzie
• Przedsiębiorcy, którzy potrzebują nagłego dostępu do sprężonego powietrza
• Osoby, które nie przewidziały rozrostu swojej firmy lub pewnych kierunków jej rozwoju
Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik, oferującą m.in. profesjonalne stacje kontenerowe
Komentarze