Partner serwisu

W jakim młynie?

Kategoria: Maszyny i urządzenia

W produkcji cementu, oprócz procesu wypalania klinkieru, do najbardziej energochłonnych operacji zaliczyć można przemiały surowców i klinkieru cementowego. Na pytanie: jak przemielać klinkier? – odpowiedź jest prosta: w młynie. Jednak na pytanie: w jakim młynie – udzielenie odpowiedzi nie jest już takie łatwe.

W jakim młynie?

W drugiej połowie ubiegłego wieku przemiał klinkieru w Polsce prowadzony był wyłącznie w młynach kulowych wielokomorowych. Młyny kulowe są urządzeniami bardzo dyspozycyjnymi, prostymi w obsłudze i zapewniającymi dobrą jakość produktu. Mają jednak istotną wadę. Są urządzeniami bardzo energochłonnymi. Znaczna ilość zużywanej przez nie energii jest tracona, najczęściej w postaci energii cieplnej. Od lat 90. ubiegłego wieku wraz z prywatyzacją przemysłu cementowego zaczęto wprowadzać nowe techniki mielenia, zmierzające do ograniczenia energii zużywanej na przemiał. Rozwiązania dotyczyły wprowadzenia ulepszonych rozwiązań przegród międzykomorowych w młynie kulowym czy zastosowania wykładzin samosortujących. Ponieważ efektywne wykorzystanie energii w młynie kulowym jest bardzo małe (około 6%), proponowano zastosowanie wstępnego rozdrabniania klinkieru w kruszarkach udarowych, w których efektywne wykorzystanie energii sięga 40%. Rozwiązanie takie jest często stosowane przy przemiale rud, czy innych surowców mineralnych, jak np. wapienie. Jednym z efektywniejszych rozwiązań jest zastosowanie do przemiału klinkieru pras walcowych wysokociśnieniowych, współpracujących z domielającymi młynami kulowymi. Rozwiązania takie powoli wprowadzane są w krajowych cementowniach.

Zanim jednak przedstawimy porównanie różnych układów przemiału klinkieru, warto przypomnieć niektóre dane dotyczące przemysłu cementowego.

 

Branża cementowa w kraju i na świecie

Produkcja cementu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego na świecie ze względu na powiązanie branży z wieloma ważnymi gałęziami gospodarki światowej i lokalnej, i jest podstawą rozwoju wszelkiego rodzaju budownictwa. Zapotrzebowanie na ten surowiec w ciągu ostatniej dekady podwoiło się, osiągając w ubiegłym roku poziom ponad 3,7 mld ton [1].

Cały materiał przeczytają Państwo w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" nr 1/2014

Fot. Grupa Ożarów

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ