Partner serwisu
16 maja 2023

Beton na ekologicznym osiedlu w Warszawie

Kategoria: Aktualności

Na powstającym w Warszawie osiedlu Pozytywny Mokotów wykorzystano niskoemisyjny beton Vertua® z oferty Cemex Polska. Trzeci etap projektu jest pierwszym, w trakcie realizacji którego wykorzystano ten innowacyjny produkt, umożliwiający redukcję śladu węglowego inwestycji deweloperskiej Yareal. Generalnym Wykonawcą jest FineTech Construction.

Beton na ekologicznym osiedlu w Warszawie

Osiedle Pozytywny Mokotów jest pierwszą inwestycją z zakresu budownictwa mieszkaniowego, która powstaje z wykorzystaniem betonu niskoemisyjnego Vertua® Cemex. Beton ten pozwala zredukować emisję CO2 w wykonywanych z jego użyciem inwestycjach nawet o 50%. Posiada certyfikat EPD, co jest istotnym atutem również w procesie certyfikacji wielokryterialnej budynku i stanowi jednoznaczne potwierdzenie niskoemisyjności produktów Vertua®.

Cemex Polska wspiera rozwój zrównoważonego budownictwa, m.in. poprzez współpracę z inwestorami, dla których równie istotne są rozwiązania skupione na ochronie środowiska. Firma dąży do prowadzenia działalności w sposób zrównoważony, a także neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla - mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiały, Członek Zarządu w Cemex Polska. - Cemex zamierza do 2030 roku ograniczyć o co najmniej 55% emisję CO2 w swoich zakładach w Europie, do czego z pewnością przyczyniło się wprowadzenie do oferty betonu Vertua®, jako innowacyjnego materiału budowlanego o zredukowanym poziomie emisji dwutlenku węgla - dodaje.

Ekologiczne osiedle

Osiedle Pozytywny Mokotów składa się z siedmiu budynków mieszkalnych, których budowę podzielono na trzy etapy. Niskoemisyjny beton to niejedyne proekologiczne rozwiązanie zastosowane w trakcie budowy trzeciego etapu inwestycji.
Inwestycja posiada też certyfikat środowiskowy BREEAM, który świadczy o zachowaniu wysokich standardów projektu z zakresu zrównoważonego i ekologicznego budownictwa.

Mieszkańcy Pozytywnego Mokotowa skorzystają z licznych rozwiązań przyjaznych środowisku w tym darmowego prądu wytwarzanego przez zeroemisyjne, własne elektrownie słoneczne, ale też z 200-metrowej zielonej alei oraz ogrodu społecznego, w którym samodzielnie będą mogli  uprawić warzywa, zioła i kwiaty. Jednak to właśnie niskoemisyjny beton ma bezpośredni, konkretny, bardzo wymierny wpływ na redukcję wpływu budowy na środowisko. To efektywna i bardzo obiecująca metoda ograniczania emisji, związanej z procesem budowlanym, który jest coraz szerzej regulowany przepisami wynikającymi z polityki klimatycznej – dodaje Jacek Zengteler, prezes Yareal

Ochrona środowiska, a co za tym idzie stosowanie materiałów proekologicznych, tj. betonu niskoemisyjnego, stanowi jeden z filarów naszej firmy. Chcemy być Generalnym Wykonawcą, dla którego jednym z najważniejszych celów jest prowadzenie zrównoważonych inwestycji przy użyciu najnowszych, ale również proekologicznych materiałów. Tym bardziej cieszy nas więc fakt, że coraz więcej naszych klientów, podobnie jak my, zwraca się ku idei ograniczenia śladu węglowego w procesie budowlanym - dodaje Włodzimierz Bogiel, Prezes FineTech Construction.


Cemex dla klimatu

Cemex konsekwentnie wzbogaca swoje portfolio produktów dla zrównoważonego budownictwa. W Polsce są już dostępne niskoemisyjne betony, cementy luzem i workowane oraz domieszki z linii Vertua®.
Poszerzanie oferty niskoemisyjnych produktów wpisuje się w globalną strategię Cemex pt. „Future in Action”. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.
Do 2050 roku Cemex zamierza dostarczać wszystkim klientom na świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.

źródło: inf. prasowa
fot. inf. prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ