Panel I: współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiego górnictwa odkrywkowego
Podczas XII konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku panel wprowadzający dotyczył współczesnych wyzwań i szans rozwoju polskiego górnictwa odkrywkowego. Prelegenci przedstawili dane dotyczące stanu polskiej gospodarki, a także prognoz zapotrzebowania na żwir i piasek.
Pierwszą prelekcję pt. Perspektywy rozwojowe polskiej gospodarki w latach 2020-2021. Przypadek branży (klasy) PKD08.12 wydobywanie żwiru i piasku, wydobywanie gliny i kaolinu wygłosił Krzysztof Łapiński reprezentujący Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
- Zastała nas rzeczywistość covidowa, więc wszystko się powywracało, kolokwialnie mówiąc. Pojawiły się 3 fazy obecnego kryzysu: kwarantanna, koegzystencja z covid-19 i faza 3 – szczepionka.
Szacuje się, że nawet do 30 proc. potencjału gospodarczego zostało wyłączonych przez covid. Lata 2020-2021 miały być piękne, scenariusze były przedłużeniem korzystnej sekwencji. Natomiast przez koronawirus pojawiło się załamanie – mówił Krzysztof Łapiński.
Przedstawiciel Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych mówił także o tym, jak gospodarka będzie wychodzić z pandemii i kiedy „dojdzie” do siebie, omówił wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie oraz opisał, jak wyglądała rentowność branży kruszyw żwirowo-piaskowych i jaki jest wzrost ryzyka inwestycyjnego.
Krzysztof Łapiński przedstawił także zagrożenia, które czekają branżę, zaliczył do nich: stan ogólnej niepewności, bardzo wolne wychodzenie z kryzysu, kryzys w budownictwie mieszkaniowym, wzrost cen w przetargach i brak ich rozstrzygnięć, pogorszenie sytuacji budżetu państwa, a może druga fala zachorowań na koronawisusa.
Kopalnia XXI wieku to tytuł prelekcji Rafała Czapskiego z firmy POWERSTONE Sp. z o.o., który przedstawił bardzo ciekawy film prezentujący nową inwestycję w żwirowni Nowa Biała, należącej do MKM Kruszywa, gdzie firma Powerstone dostarczała rozwiązania techniczne.
- Przed wami efekt kilku miesięcy ciężkiej pracy, mnóstwa godzin planowania i dogrywania najdrobniejszych detali, dobierania najlepszych rozwiązań, modyfikacji i wielu, wielu innych kwestii - mówił Rafał Czapski, który zapewniał, że prezentują najlepsze rozwiązania z dziedziny kruszenia i sortowania, przy jednoczesnym zachowaniu jakości i wydajności.
Firma Powerstone Sp. z .o.o zapewnia: sprzedaż maszyn i części, serwis, a także najlepszą jakość na rynku.
Łukasz Machniak z Polskiego Związku Producentów Kruszyw przedstawił kilka scenariuszy, które pokażą, jak być może będzie wyglądać rynek żwirowo-piaskowy.
- Rynek betonu to główny generator popytu na kruszywa, a on zależy od rynku budownictwa, który jest tutaj kluczowy – wyjaśniał Łukasz Machniak.
Współczesne wyzwania dla polskiego górnictwa to tytuł prelekcji wygłoszonej przez Marzenę Rabiasz z Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach
- Skupiłam się na dwóch aspektach: bezpieczeństwo i nieprawidłowości, które wyniknęły podczas naszych kontroli. 7 416 odkrywkowych zakładów górniczych nadzorują Okręgowe Urzędy Górnicze w Polsce. Mamy średnio 58 wypadków w górnictwie odkrywkowym co roku, co daje średnio 5 wypadków na miesiąc. Oznacza to, że statystycznie na kopalni odkrywkowej wypadek zdarza się co 6 dni – relacjonowała M. Rabiasz.
Dyrektor OUG Kielce przedstawiła najczęstsze przyczyny wypadków: nieprzestrzeganie technologii prowadzenia robót, naruszenie zasad bezpieczeństwa, praca pod wpływem alkoholu. Zaś do największych wyzwań dla przedsiębiorców zaliczyła edukację przez szkolenie pracowników i promowanie bezpiecznych metod pracy. Opisała także najczęściej stwierdzane nieprawidłowości organizacyjne: brak osób kierownictwa i dozoru, brak służby mierniczo-geologicznej, nierozpoznawanie zagrożeń w ruchu zakładu górniczego, małą znajomość przepisów prawa geologicznego i górniczego.
- Nieprawidłowości ruchowe to przede wszystkim prowadzenie ruchu z naruszeniem planu ruchu lub warunków określonych w koncesji. Jest tylo jedna metoda, aby w zakładach górniczył było lepiej: edukacja - zakończyła M. Rabiasz.
Komentarze