Na rynku kruszyw przetrwają najefektywniejsi
Jak przystosować kopalnię żwiru na zmienne czasy? O tym rozmawiano w trakcie konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku.
Prognozy dla branży kruszyw są dziś niepewne. Na sytuację wpłynąć może wiele czynników, w tym dalszy, niewiadomy rozwój epidemii koronawirusa. Faktem jest, że na rynku zostaną ci najbardziej efektywni, pomysłowi, wytrwali, którzy do zmiennych warunków jak najlepiej się przygotują.
Właśnie tej tematyce – optymalizacji produkcji, nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, szukaniu szans w trudnych sytuacjach – poświęcony był jeden z paneli wykładowych w ramach konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku.
Jak sfinansować rozwój technologiczny w firmie?
Sesję otworzył referat: „Jak sfinansować rozwój technologiczny w firmie? Czy przemysł wydobywczy może z tego skorzystać?”, wygłoszony przez dr inż. Paulinę Łyko z BLDG. Prelegentka przybliżyła m.in. konkurs „Szybka ścieżka”. – Tu uczestniczyć mogą przedsiębiorstwa, konsorcja przedsiębiorstw czy jednostki naukowe, a w konkursie tym można otrzymać środki na wynagrodzenia, koszty bezpośrednie, koszty pośrednie oraz podwykonawstwo – wymieniała.
W referacie wspomniano również o kredycie na innowacje technologiczne – to instrument wsparcia finansowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dofinansowanie wdrożenia innowacji technologicznych. Korzystając z tego kredytu można sfinansować m.in. koszt zakupu, montażu i uruchomienia środków trwałych oraz koszty ich transportu.
Nowoczesny zestaw odwadniający
Nowe rozwiązania Weir Minerals do klasyfikacji i odwadniania piasku przedstawił Leszek Kozik. Z pompy szlamowej, hydrocyklonu i przesiewacza odwadniającego firma stworzyła rozwiązanie do klasyfikacji i odwadniania piasku. – Wprowadziliśmy w tym roku na rynek nowoczesny zestaw odwadniający, o zwartej, kompaktowej konstrukcji, na płozach – omawiał L. Kozik.
W prezentacji omówiono również klasyfikator płaskodenny Linatex, służący do klasyfikacji piasku w zakresie 100-1000 mikronów.
Monitorowanie wydobycia spod lustra wody
Ewolucja metod monitorowania wydobycia spod lustra wody była tematem wystąpienia Włodzimierza Bema z firmy ABET Kruszywa. Przypomniał o wymogu racjonalnej gospodarki złożem. Omówił także systemy ułatwiające prowadzenie prac eksploatacyjnych w kopalni żwiru czy piasku.
Nowoczesne strategie sprzedaży kruszyw
Sławomir Moszniński z Galerii Kruszyw przedstawił nowoczesne strategie sprzedaży kruszyw.
Pierwszą z omówionych strategii była potęga rekomendacji. – Dzięki poleceniom skracamy proces sprzedaży, obniżamy koszty działań marketingowych. Obsługa klientów to czysta formalność – wyjaśniał S. Moszniński. Dodał, że najważniejsze w tej strategii jest dbanie o jakość produktu czy usługi. Warto też pracować też nad właściwym wizerunkiem czy polecaniem innych.
W strategii błękitnego oceanu najważniejsze jest wyróżnienie się na tle konkurencji, ciągłe poszukiwanie innowacji w działaniu („Dodaj twarz do biznesu, prowadź grupy tematyczne na FB, dawaj wartość idealnym klientom, buduj zasięgi wokół biznesu”).
Strategia trzecia to narzędzie – portal „Galeria Kruszyw”. – Przyciągamy nowych klientów poszukujących kruszyw – podkreślał prelegent.
Koronawirus – zagrożenia, ale i szanse dla górnictwa
Panel zakończył referat Pawła Podsiadło z Lean Mining, który przekonywał, że koronawirus to zagrożenia, ale i szanse dla górnictwa odkrywkowego. – To doskonały moment, by zainicjować różne zmiany. Pamiętajmy natomiast, że jeżeli chodzi o zmiany wewnątrz organizacji, to 70% z nich kończy się fiaskiem. Przyczyną jest samozadowolenie czy brak czynnika pilności – mówił P. Podsiadło. Wymienił narzędzia, które pomogą utrzymać trwałość tych zmian, m.in. systemy zbierające dane, pomagające zarządzać czy filozofię Lean Management.
***
XII Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku odbywa się w dniach 22-23 lipca 2020 w Bełchatowie. W wydarzeniu, organizowanym wg obowiązujących wytycznych sanitarnych, bierze udział około 100 uczestników. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. magazynu Surowce i Maszyny Budowlane oraz portalu www.kieruneksurowce.pl
Komentarze