Panel wprowadzający: Co dziś martwi, a co cieszy branżę? Aktualne i przyszłe wyzwania
Podczas XXVIII konferencji KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2021 panel wprowadzający dotyczył współczesnych wyzwań i szans rozwoju polskiego górnictwa odkrywkowego, kruszyw, cementu, wapna i branży budowlanej. Prelegenci przedstawili aktualne dane, a także prognozy zapotrzebowania w wyżej wymienionych sektorach. Wiesław Kozioł, Bożena Środa, Ada Raičević, Jan Styliński - podczas sesji wprowadzającej zabrali głos, opowiadając więcej o dziedzinach, którymi się zajmują.
Panel poprowadziła Ada Raičević ze Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.
„Dokąd zmierza budownictwo? Aktualne i przyszłe wyzwania dla branży” – referatem o takim tytule rozpoczął pierwszą sesję Jan Styliński z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
- Gdzie dziś, jako rynek budowlany, jesteśmy? Ok. 10 proc. polskiego PKB jest generowane przez branżę budowlaną. To, co dzieje się na rynku budowlanym jest istotne dla wielu dziedzin przemysłu. Nie jest źle, jeśli chodzi o produkcję budowlano-montażową, a perspektywa z zeszłego i tego roku — jest dość dobra. Rok 2020 i 2021 były bardzo stabilne, a jak wiemy, burzliwe okresy nie są dobre dla budownictwa — podkreślał w swojej prelekcji Jan Styliński.
Przedstawiciel Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa mówił także o ogólnym klimacie koniunktury w budownictwie oraz opisał, jak wygląda rentowność branży.
Analizę zależności produkcji kruszyw naturalnych od produkcji (zużycia) cementu w Polsce i wybranych krajach UE przedstawił prof. dr hab. inż. Wiesław Kozioł z Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ, Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Profesor Kozioł podkreślał, że statystyki GUS nie uwzględniają danych z zakładów produktowych o zatrudnieniu poniżej 10 pracowników. W Polsce ponad 2/3 kopalń piasku i żwiru jest zakładami małymi, o których nie ma żadnych informacji.
- Kruszywa mineralne należą do najmniej uregulowanych sektorów działań człowieka, zdobywanie informacji dotyczących wydobycia kruszyw jest zatem bardzo utrudnione – mówił Wiesław Kozioł.
Ada Raičević, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego przedstawiła obszary, w których wapno jest niezbędne.
- Rolnictwo, drogownictwo, budownictwo. To tylko niektóre dziedziny, w których niezbędne jest wapno. W procesie produkcji wszystkich elementów z tej sali — wapień lub wapno miały swój udział. To wszechstronny surowiec — mówiła Ada Raičević ze Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.
Prelegentka podkreślała, że ważne dla branży wapienniczej jest zapewnienie stabilności biznesowej dla podmiotów wydobywających skały wapienne poprzez odpowiednie zapisy, m.in. w PGiG, Polityce Surowcowej Państwa i Strategiach regionalnych.
- Zachęcam do współpracy, do podjęcia wspólnych działań, aby wyzwania stojące przed nami jak najlepiej przezwyciężyć – zakończyła dyrektor biura Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.
Na końcu głos zabrała Bożena Środa, ze Stowarzyszenia Producentów Cementu, która omówiła sytuację na rynku cementowym w Polsce.
- Stowarzyszenie Producentów Cementu to 13 zakładów cementowych. Po Niemczech, jesteśmy w Europie na II miejscu pod względem produkcji – 18,7 mln ton cementu w 2020 r. - rozpoczęła prelegentka. - Największe wyzwanie na dziś to Polityka Klimatyczna w postaci Europejskiego Zielonego Ładu i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Do 2050 roku będziemy dążyć do całkowitej neutralności klimatycznej. Wpłynie to na wszystkich – przemysł, ale i konsumentów — mówiła Bożena Środa.
Komentarze