Partner serwisu
04 listopada 2021

PANEL I: Maszyny i urządzenia budzące emocje, czyli nowości na rynku

Kategoria: XXVIII Sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO, 4-5 listopada 2021, Kielce

Maszyny i urządzenia budzące emocje, czyli nowości na rynku - to tytuł panelu I, który odbył się w ramach XXVIII konferencji KRUSZYWA CEMENT WAPNO 2021 (4-5 listopada, Kielce).

PANEL I: Maszyny i urządzenia budzące emocje, czyli nowości na rynku

Panel poprowadziła Agata Stempkowska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zaś rozpoczął go referat o tytule: Czy wirtualna rzeczywistość na stałe zagości na spotkaniach dialogu społecznego? Technologie immersyjne narzędziem do budowania społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W świat wirtualnej rzeczywistości zabrali uczestników Mateusz Sikora z Akademii Górnoczo-Hutniczej w Krakowie i Tomasz Woliński, z firmy SKYX.

Prelegenci przedstawili system SAMO-VAR, dzięki któremu decydenci na własne oczy mogą przekonać się, jak będzie wyglądać np. kopalnia po rekultywacji i przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.

Następnie głos zabrał Marcin Markiefka, z firmy Miilux Poland Sp. z o.o. z prezentacją: Hard from Edge to Edge – innowacyjna metoda
poprawy żywotności części roboczych maszyn i urządzeń. Podkreślił on, że spółka została założona w styczniu 2014 r w Tarnowskich Górach, zaś produkcja własna trwa od września 2019.

- Hard from Edge to Edge to coś znacznie więcej niż technologia naszego materiału, to pewnego rodzaju motywator do działania i nasz sposób podejścia do każdego zagadnienia – mówił Marcin Markiefka, Miilux Poland Sp. z o.o. - W dziedzinie jakości nie uznajemy kompromisu. Produkowane przez nas komponenty muszą odznaczać się bezkonkurencyjną trwałością i niezawodnością – zapewniał.

Prelegent podkreślał, że technologia Hard from Edge to Edge pozwala całkowicie wyeliminować strefę wpływu ciepła. Hard from Edge to Edge to twardość materiału w całym przekroju i na całej powierzchni.

Optymalizacja transportu wewnątrzkopalnianego - nowości produktowe Volvo Trucks & KH-KIPPER to prezentacja duetu: Kamil Stojek, z Volvo Trucks Polska Sp. z o.o. oraz Marcin Tamborski, KH-KIPPER Sp. z o.o.

Prelegenci opisywali nowości produktowe Volvo i KH-KIPPER, zaś samochód Volvo z zabudowa W1MV można było zobaczyć na wystawie statycznej przed wejściem do hotelu Binkowski.

– Całość jest zaprojektowana do ekstremalnych warunków eksploatacyjnych w kopalniach. Zabudowa jest wielofunkcyjna, a wyładowywany materiał nie zalega w rogach skrzyni. Zabudowa jest dedykowana dla pojazdów 3-4 osiowych - opisywał Marcin Tamborski z KH-KIPPER.

- Przy wyborze tego modelu zyskujecie do 60% redukcji kosztów transportu w TCOO w porównaniu do wozideł technologicznych w podobnej klasie i jest on do 50% tańszy w zakupie, tańszy jest także koszt serwisowania pojazdu i zabudowy – wymieniał zalety samochodu marki Volvo Kamil Stojek.

Wyeliminowanie chromu (VI) w materiałach do napawania to tytuł prezentacji Mateusza Gierka z firmy Castolin Sp. z o.o.  Prelegent podkreślał, że firma Castolin Eutectic założona w 1906 roku jest dzisiaj światowym liderem w branży konserwacji i zabezpieczania powierzchni oraz specjalnych połączeń z zastosowaniem technologii spawania, lutowania i powlekania. – Zapewniamy sprawdzone, wartościowe rozwiązania branżom wykorzystującym zaawansowane technologie materiałów na całym świecie – mówił Mateusz Gierek.

Panel I zakończył Włodzimierz Kiełbasiewicz, z firmy PROTEGO. Opisał on monitoring wydobycia kruszyw w zarządzaniu kopalnią. Wyjaśniał, że maksymalne wydobycie kopaliny wpisywane jest w decyzjach środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsiębiorstw. Następnie zadał pytanie: ile kopaliny jest do wydobycia w danym złożu?

 

- Odpowiedź na to pytanie znajduje się w projekcie zagospodarowania złoża. Ale nie zawsze jest to dokładnie oszacowane. Obliczanie zasobów jest działaniem na liczbach przybliżonych. Ilość kopaliny do wydobycia w danym złożu podawana jest z dokładnością +- 30 proc. Dopiero obliczenie zasobów operatywnych daje informację o przewidywanej ilości kopaliny do wydobycia. Monitoring wydobycia musi uwzględniać dokładność oszacowania zasobów operatywnych – podkreślał Włodzimierz Kiełbasiewicz.

Opisał on monitoring wydobycia kopaliny na podstawie automatycznych systemów refulujących przez daną maszynę (np. GSN).

***

XXVIII sympozjum KRUSZYWA CEMENT WAPNO odbywa się w dniach 4-5 listopada 2021 r. w Kielcach w hotelu Binkowski. Organizatorem spotkania jest BMP Sp. z o.o.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ