Partner serwisu
05 czerwca 2024

Trwa XVI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Kategoria: XVI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Ponad 170 osób uczestniczy w XVI edycji konferencji Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku. Honorowym Gospodarzem wydarzenia, będącego jednym z większych i bardziej znanych spotkań branży kruszyw, jest kolejny raz spółka Górażdże Kruszywa.

Trwa XVI Konferencja Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku

Konferencję rozpoczął prezes BMP Mateusz Grzeszczuk. W otwierającej prezentacji pokazywał, w jaki sposób sztuczna inteligencja „widzi” kopalnie żwiru i piasku oraz górników odkrywkowych w przyszłości. Zwrócił uwagę, że niektóre urządzenia (m.in. drony), „namalowane” przez AI, już dzisiaj mają zastosowanie w branży. Wiele z takich nowoczesnych rozwiązań będzie omawianych podczas dwóch dni wrocławskiej konferencji. M. Grzeszczuk podkreślił również wpływ cen energii oraz zmieniających się aspektów prawnych na prowadzenie działalności górniczej. Zwłaszcza temu drugiemu tematowi poświęcono sporą część tegorocznego programu. 

W otwarciu konferencji głos zabrał również przedstawiciel Honorowego Gospodarza wydarzenia – Krzysztof Filusz, prezes zarządu, dyrektor zarządzający Górażdże Kruszywa Sp. z o.o. Mówił m.in. o tym, że zakłady są coraz bardziej nowoczesne, efektywne, oszczędne i zautomatyzowane; zwrócił natomiast uwagę na proces ich powstania, który jest długi i często bardzo skomplikowany. – Zbudować zakład nowoczesny to nie jest trudność. Zapewnienie zasobów i udostępnienie złóż – to prawdziwe wyzwanie – zaznaczył.

Podsumowując swoje wystąpienie, prezes Filusz zaprosił na wycieczkę do jednej z nowocześniejszych kopalń grupy – KSM Stroszowice. Przyjął także tradycyjną statuetkę w ramach podziękowań za objęcie przez Górażdże Kruszywa roli Honorowego Gospodarza, którą wręczył Mateusz Grzeszczuk.

Trendy rynkowe a kopalnie żwiru i piasku
Bogaty program wydarzenia to zarówno prezentacje nowoczesnych maszyn, urządzań czy rozwiązań, jak i omawianie praktycznego ich zastosowania, w aspekcie rynkowych trendów. Właśnie o dostosowywaniu się kopalni żwiru i piasku do współczesnych wyzwań mówiono w czasie Panelu Wprowadzającego, który otworzył referat Wiesława Gomułki z Górażdże Kruszywa Sp. z o.o. „Nowe Kierunki: trendy w budowie zakładów”. Na temat redukcji kosztów i wzrostu wydajności dzięki użyciu łożysk baryłkowych krytych blaszkami NTN mówił z kolei Michał Tomala z NTN-SNR Polska Sp. z o. o.

Witosław Pelc i Fryderyk Kopeć z Exence S.A. przybliżyli rozwiązanie do ciągłego doskonalenia w jednej aplikacji. Z kolei specjaliści z Instytutu Gospodarki Surowcami Min. i Energią PAN (Katarzyna Guzik, Jarosław Kamyk Alicja Kot-Niewiadomska) przygotowali wystąpienie „Najbardziej cenne krajowe złoża kruszyw żwirowo-piaskowych oraz metodyka ich wyboru”.

Panel zamknęła prezentacja autorstwa Roberta Ubermana (Polskie Stowarzyszenie Wyceny Złóż Kopalin) i Wojciecha Naworyty (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie): „Wysokość odpisów na Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego – regulacje i rzeczywiste potrzeby”.

Dalsza część konferencji to m.in.:
PANEL I: Surowce w ruchu
PANEL II: Wydobycie kruszyw żwirowo-piaskowych: skuteczne praktyki i optymalizacja
Produkcji
WYWIAD PUBLICZNY: Nowe kierunki dla surowców: dywersyfikacja działalności kopalni żwiru i piasku
PANEL III: Górnictwo i środowisko: aspekty prawne w górnictwie odkrywkowym
WYKŁAD SPECJALNY: Jak uratować odkrycie w czynnym zakładzie górniczym? Współpraca z kopalnią i jej pracownikami w celu ochrony dziedzictwa dinozaurów 
Wydarzenie zakończy wycieczka techniczna do zmodernizowanej kopalni KSM Stroszowice, należącej do Górażdże Kruszywa.

***

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Nowoczesne Kopalnie Żwiru i Piasku odbywa się w dniach 5-6 czerwca 2024 r. we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Kierunek Surowce oraz portalu kieruneksurowce.pl
 

Tagi: NKŻiP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ