Wydobywać, ale racjonalnie
Pogłębiarki wieloczerpakowe i chwytakowe, koparki jednonaczyniowe, urządzenia zgarniakowe, tzw. refulery… Możliwości wydobywania spod wody jest wiele, jednak dziś raczej powinno zastanawiać nas nie pytanie „czym”, ale „jak”. Odpowiedź jest prosta – racjonalnie. Prognozy pokazują bowiem, że już od 2025 roku będziemy zmagać się z ograniczeniami w dostępie do złóż piasków i żwirów, natomiast po 2050 roku – do złóż kruszyw naturalnych łamanych.
Mimo że branża wydobywcza boryka się z niemałym zastojem, a wiele osób twierdzi, że najlepsze czasy ma już za sobą, to jednak rozwój infrastruktury powiązany z napływem środków z nowej unijnej perspektywy niesie światło nadziei. Jak wskazuje Jan Styliński, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, ,,nowy” pieniądz na rynku pojawi się już wiosną przyszłego roku (s. 8). Niektóre prognozy pokazują również, że do roku 2020, do wybudowania dróg publicznych, obiektów hydrotechnicznych oraz tras kolejowych potrzeba będzie ponad 200 mln ton kruszyw.
Zatem biorąc pod uwagę dostępność złóż, ich racjonalna gospodarka powinna być priorytetem. Jak podkreśla Adrian Fibic, jest to zapisane nie tylko w Prawie geologiczno-górniczym, ale również w świadomości odpowiedzialnie wydobywających producentów (s. 12). Należy o tym pamiętać w planowaniu produkcji, wykorzystując nadchodzący – lepszy – czas, aby inwestować w rozwój, a także poszukiwanie harmonii oraz równowagi w zastosowaniu kruszyw naturalnych, kruszyw sztucznych i z recyklingu oraz oceanicznych złóż kopalin polimetalicznych, o których więcej dowiedzieć mogą się Państwo się z artykułu Aleksandra Brożyny (s. 48).
Jednym z kierunków racjonalizacji wydobycia oraz zmniejszania strat wydobywczych jest zastosowanie nowoczesnych technologii, np. Górniczego Systemu Nawigacyjno-Kontrolnego (s. 42). To właśnie przemyślane sterowanie produkcją, oparte na dokładnym rozpoznaniu zalegania złoża, jego parametrów jakościowych, informacji o aktualnym stanie eksploatacji górniczej, a także możliwości dokładnego wyznaczania zadań wydobywczych powinno być priorytetem w branży, szczególnie, że złóż będzie już tylko ubywać...
Sabina Szewczyk
|