Mamy wpływ na to, co można zmierzyć
Rozrzucone narzędzia, nieoznaczone pojemniki z częściami, wymieszane śrubki… Jednym z ostatnich punktów programu niedawnego sympozjum Kruszywa Cement Wapno był warsztat prowadzony przez Andrzeja Kaniewskiego (Leanhill) oraz Pawła Podsiadło (Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu). Na praktycznych przykładach pokazywali oni, jak proste czynności mogą pomóc w eliminacji strat, w uzyskaniu znacznych oszczędności czasu, sprzętu, pieniędzy na kopalni kruszyw.
Od czego należy zacząć jakikolwiek proces poprawy? Od obserwacji i analizy, zebrania informacji, by móc postawić diagnozę i zaproponować metody leczenia. Od mierzenia, by mieć punkt wyjścia i określić, do jakich wielkości parametrów chcemy dążyć. Wspomniany Paweł Podsiadło, który jest sztygarem zmianowym w GZD, pisze w artykule, zamieszczonym w tym numerze „Surowców...”: „Mamy wpływ na to, co jesteśmy w stanie zmierzyć. Mając dane, możemy je zmieniać, możemy mieć na nie wpływ”.
Od analizy, audytu wewnętrznego stanu przedsiębiorstwa rozpoczął restrukturyzację również Henryk Ciosmak, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych. By zdobyć potrzebną wiedzę, na kopalniach ŚKSM wprowadzono system monitorujący pracę każdej maszyny, mierzący m.in. ilość biegu jałowego czy zużycie paliwa na tonę materiału. Co dały podjęte działania, rozpoczęte właśnie gruntownym „zmierzeniem”? Na kopalni Jaźwica II z 60% do 88% zwiększyło się wykorzystanie czasu pracy, zaś średnia dzienna wydajność wzrosła o 40%. Średni czas biegu jałowego zmniejszył się o 2-3 godziny dziennie, a zużycie paliwa spadło z 3 litrów na tonę do poziomu 0,58 litra/t.
Do podjęcia każdej decyzji potrzebujemy wiedzy. Im poważniejsza to decyzja – jak choćby zakup ładowarki – tym „poważniejsza”, bardziej specjalistyczna powinna być wiedza. Tu oczywiście należy brać pod uwagę specyfikę branży kruszyw. Cytując ponownie P. Podsiadło: „Odkrywka (…) to na pewno nie fabryka śrubek, w której można policzyć czas produkcji śrubki do czwartego miejsca po przecinku. Natomiast każdy biznes, każde przedsięwzięcie łączy jedno: ma zarabiać pieniądze. Zarabiać, a nie marnotrawić”.
|