Partner serwisu
18 października 2023

Jak wybrać odpowiednie złącza ciesielskie dla różnych projektów budowlanych?

Kategoria: Aktualności

Złącza ciesielskie to niewielkie, acz bardzo ważne akcesoria w budownictwie. Pomagają skutecznie łączyć ze sobą drewniane części, zachowując przy tym wysoki poziom estetyki. Gwarantują odpowiednią wytrzymałość i skuteczność realizowanego projektu. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są łączniki ciesielskie i jak wybrać najlepsze z nich.

Łączniki do drewna – rodzaje

Złącza ciesielskie to niezbędne elementy przy każdej budowie domu. Pozwalają na prawidłowe łączenie ze sobą drewnianych belek. Głównie znajdują zastosowanie w konstrukcji dachu. Na co dzień pozostają niewidoczne, ponieważ przykrywa je membrana i główna pokrywa domu. Każde złącze ciesielskie zostało wykonane z materiału o wysokiej jakości. Akcesoria muszą być odpowiednio dobrane – to od nich w dużej mierze zależy naturalna nośność drewna.

Do najpopularniejszych łączników ciesielskich, należą takie modele jak:

  • złącza wzdłużne;
  • złącza narożne;
  • złącza poprzeczne;
  • złącza wrębowe.

Najczęściej stosowanymi łącznikami są złącza wzdłużne. To akcesoria, które przedłużają drewniane elementy. Znajdują zastosowanie w konstruowaniu murłatów, podwalin, czy oczepów. Wśród nich można wyróżnić takie typy jak złącza ciesielskie montowane na styk klinowy, ukośny, czy na nakładkę skośną. Większość łączników służących do rozciągania drewnianych elementów musi być dodatkowo wzmocniona przy pomocy śrub, klamer lub specjalnych nakładek.

Złącza narożne montuje się w kątach. Służą do poprawnego łączenia krokwi. Najczęściej można je spotkać w pobliżu połączenia z murłatami. Należą do jednych z najważniejszych elementów, skutecznie wzmacniających dach i krokwie, zapewniając stabilność całej konstrukcji.

Złącza poprzeczne to łączniki do drewna, które scalają konstrukcję zgodnie z szerokością poszczególnych elementów. Mocując je, można zastosować jedną z wielu dostępnych technik. Do najczęściej wykorzystywanych należy wrąb jednostronny, wzajemny i krzyżowy. Poza tym istnieją też takie sposoby jak zamek prosty, płetwowy i złącze na czop oraz węgłowe.

Złącza wrębowe to połączenia ciesielskie znane pod nazwą połączenia zaciosowe. Stosuje się je do łączenia drewnianych belek z deską pasową lub podpór ukośnych ze słupem. Używając ich, należy pamiętać, aby drewno było suche (powinno zawierać maksymalnie 20% wilgotności).

Na rynku dostępne są również łączniki metalowe do drewna. Wśród nich wyróżnia się stalowe złącza ciesielskie, knagi, wsporniki belek, czy złącza kątowe. Należą do nich wszelkiego rodzaju okucia metalowe do drewna, tj. płytki, blachy, kątowniki, wieszaki, siodełka złącza Gerbera.

Jak wybrać profesjonalne łączniki do drewna?

Każde złącze ciesielskie spełnia ważną funkcję w budowie domu. Ważne, aby wybrane elementy były odpowiednio trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne i dopasowane do rozmiaru projektu.

W pierwszej kolejności, wybierając złącza ciesielskie, należy zastanowić się, ile i jakie typy produktów będą potrzebne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria, które mają różnorakie zastosowania. Tylko jeden rodzaj łączników na pewno nie spełni prawidłowo swojej funkcji. Niestety odpowiednio dobrane okucia ciesielskie to sprawa zbyt często bagatelizowana, co skutkuje wieloma błędami montażowymi.

Kolejną ważną kwestią są wykorzystywane materiały do budowy więźby dachowej i innych drewnianych elementów. Złącza ciesielskie wymagają dodatkowych akcesoriów, takich jak śruby mocujące, czy nakładki. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, należy zapoznać się ze specyfikacją techniczną danych akcesoriów. Tylko wówczas zyskasz pewność, że okucia ciesielskie zwiększą wytrzymałość projektu.

Warto pamiętać, że łączniki do drewna to przedmioty stosowane na zewnątrz. Na etapie zakupu, należy zwrócić uwagę, czy zostały wykonane z materiałów odpornych na negatywne warunki atmosferyczne, tj. śnieg, mróz, wilgoć, czy negatywne działanie korozji. Najlepiej sprawdza się stal nierdzewna lub ocynkowana.

Na ostatnim miejscu stoją koszty, które trzeba ponieść za wybór łączników. Warto kupić produkty szeroko dostępne na rynku, ponieważ wówczas unikniesz gorączkowego poszukiwania przedmiotów w przypadku zbyt małej liczby zakupionych przedmiotów.

Jak montować łączniki do drewna? Porady eksperta

Gdy montowane są okucia ciesielskie, mało kto zwraca na nie uwagę. Większość traktuje je jako akcesorium, które ma połączyć ze sobą dwie części. Warto jednak pamiętać, że każdy pojedynczy łącznik do drewna wpływa na wytrzymałość i stabilność spajanych elementów, dlatego tak ważny jest ich wybór. Liczy się nie tylko typ złącza, ale i jego rozmiar. Prawidłowa długość przedmiotów odpowiada za uzyskanie w konstrukcji zadeklarowanych nośności, co ma bezpośredni wpływ na osoby użytkujące ukończony projekt.

Warto zwracać uwagę na specyfikację techniczną produktów – profesjonalne łączniki do drewna posiadają wyznaczoną nośność będącą wynikiem badań wytrzymałościowych przeprowadzonych w profesjonalnych laboratoriach. Co więcej, jeśli chcesz dobrze zamontować złącza – zwróć uwagę na kierunek włókien drewna. Ma to niemały wpływ na wyznaczenie minimalnych odległości pomiędzy łącznikami zamontowanymi wzdłuż lub wszerz drewnianej belki. Gdy minimalne normy nie zostaną spełnione, może prowadzić to do uszkodzenia materiału i zmniejszenia nośności całego projektu.

Łączniki ciesielskie to niezwykle ważne akcesoria podczas realizowania projektów bazujących na drewnie. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w AlleStandard! To profesjonalny sklep online oferujący wszystko, co najlepsze dla drewnianych materiałów. Z jego pomocą zbudujesz dom, wykonasz drobne naprawy i zagwarantujesz sobie spokój na wiele lat.

 

źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ