Różnorodne działania, jeden cel: bezpieczeństwo
Producenci cementu w Polsce dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa w zakładach, stawiając na BHP jako absolutny priorytet. Zaangażowanie branży cementowej wykracza jednak poza cementownie, obejmując zarówno wsparcie służb, jak i lokalnych społeczności w zakresie bezpieczeństwa.

Edukacja na rzecz bezpieczeństwa
W szkoleniu BHP, organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy, uczestniczył Dyckerhoff Polska. Sesja pod tytułem "Ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach zajmujących się produkcją prefabrykatów i betonu" była częścią szerszego programu inicjatyw prewencyjnych i kontrolnych, mających na celu poprawę standardów bezpieczeństwa pracy w całej branży.
Z kolei w Cementowni Warta odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom 2025", organizowanego przez Straż Pożarną. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wykazując się imponującą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy oraz działań ratowniczo-gaśniczych.
Cement Ożarów - wspólnie z innymi spółkami CRH w Polsce - zorganizował natomiast Dzień Bezpieczeństwa w Transporcie, przeznaczony dla kierowców oraz przewoźników współpracujących z zakładami. Zakres objął m.in. przeprowadzone na profesjonalnym torze szkolenie z techniki jazdy oraz trening umiejętności prowadzenia pojazdu w teście Stewarta czy kurs z zakresu ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy.
Współpraca ze strażakami i policjantami
Cementownia Warta zawarła porozumienie z Komendą Powiatową Policji w Pajęcznie, obejmujące promocję bezpieczeństwa na drogach oraz ochronę niechronionych uczestników ruchu drogowego. Istotą współpracy są działania, ukierunkowane na budowanie społeczności świadomej i odpowiedzialnej w zakresie BRD. Dotyczy to nie tylko rejonu zakładu, ale także dróg publicznych - wykorzystywanych przez pojazdy związane z działalnością cementowni.
OSP w Krosnowicach otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 18.320 4x4, przekazany przez Holcim Polska. Dzięki temu będzie możliwe jeszcze skuteczniejsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych - ratując życie, zdrowie i dobytek mieszkańców gminy Kłodzko. Historia OSP Krosnowice sięga 1998 r., kiedy została powołana w odpowiedzi na tragiczne skutki powodzi z 1997 r. W 2024 r. strażacy ponownie znaleźli się na pierwszej linii walki z żywiołem podczas powodzi.
Nagrodzeni za działania na rzecz BHP
Cemex Polska został wyróżniony przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w ogólnopolskim zestawieniu "Najlepsi w bezpieczeństwie 2024". Firma uplasowała się na 15. miejscu spośród ponad 700 podmiotów z całego kraju, potwierdzając tym samym zaangażowanie w działania na rzecz BHP - w tym troskę o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz współpracowników.
Grupa CRH nagrodziła pracowników, którzy swoją postawą i zaangażowaniem przyczyniają się do promowania poprawy warunków bezpieczeństwa pracy. W konkursie Safety Awards - Health & Safety Professional of the Year został nagrodzony Daniel Czech, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego. Jest on m.in. autorem i wykonawcą inicjatyw poprawy bezpieczeństwa transportu ciężkiego poprzez separację ruchu pieszego i modernizację dróg transportowych.
Rywalizacja, wiedza i bezpieczeństwo
W Dniu Pracownika Służby BHP w Krakowie odbyły się już trzecie Zawody w Ratownictwie Medycznym Przemysłu Cementowego w Polsce, organizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu we współpracy z ekspertami z Eskulapa. W zawodach uczestniczyły drużyny reprezentujące zakłady cementowe z całej Polski, prezentując bardzo wysoki poziom, co przełożyło się na zaciętą rywalizację podczas zdobywania wiedzy z obszaru BHP.
Heidelberg Materials Polska już po raz drugi zorganizował Zawody Ratownictwa, w których wzięło udział 10 drużyn, reprezentujących wszystkie obszary działalności firmy. Tym razem cementownia i biurowiec w Choruli stały się scenerią niezwykłych akcji ratowniczych. Osoby pełniące funkcję poszkodowanych improwizowały obrażenia i choroby, a pracownicy wchodzili w role ratowników, rywalizując o miejsca na podium oraz zwiększając swoje umiejętności z zakresu BHP.
Szkolenia dla pracowników organizuje Cementownia Odra, a jednym z nich był kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. To 66 godzin intensywnej nauki, praktycznych ćwiczeń i pozorowanych akcji ratunkowych, które zaowocowały zdobyciem tytułu Ratownika - najwyższego wyróżnienia dla osób poza sektorem medycznym. Dzięki wsparciu z funduszu prewencyjnego PZU Życie, firma zrealizowała także zakup hełmów i okularów ochronnych oraz ochronników słuchu.
Komentarze