Dlaczego beton „z worka” jest lepszy od „wykręcanego” w całości na budowie?
Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe, wyprodukowane w jednej z pobliskich wytwórni betonu towarowego. Mimo jego niewątpliwych zalet zdarza się, że pewne ilości mieszanki betonowej trzeba z cementu, kruszywa i wody „wykręcić” na miejscu w betoniarce. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że można ją zrobić także z gotowej, zapakowanej w worki, suchej mieszanki betonowej.
Nawet przy budowie niewielkiego domu jednorodzinnego wykonawca tak stara się zaplanować kolejne jej etapy, by mieszankę betonową zamawiać w wytwórni betonu towarowego.. Ma ona nie tylko lepszą jakość, od tej przygotowywanej na placu budowy, ale też jej użycie bardzo przyspiesza wykonywanie betonowych i żelbetowych elementów domu. Jest tak również dlatego, że po przywiezieniu na budowę betonowozami, mieszankę betonową podaje się bezpośrednio na deskowanie za pomocą – zamontowanej na samochodzie – pompy do betonu. Jeśli więc tylko nie zawiodą wykonawcy domu, można mieć gwarancję, że wszystkie jego elementy z betonu będą miały odpowiednią nośność i trwałość.
Beton „wykręcony” na budowie
Nie zmienia to faktu, że nawet przy dobrej organizacji robót, potrzeba czasem na tyle mało mieszanki betonowej, że nie opłaca się jej zamawiać w wytwórni betonu towarowego. W takich sytuacjach trzeba ją przygotować na placu budowy w betoniarce, co jest o tyle kłopotliwe, że w takich warunkach dobrego betonu jest nie tylko trudne, ale i pracochłonne. Stosunkowo prosto można sobie poradzić z dozowaniem cementu, wsypując go do betoniarki z połowy lub całego worka. Zdecydowanie trudniejsze jest precyzyjne dozowanie piasku i żwiru w ilościach zgodnych z recepturą, zwłaszcza jeśli są one wsypywane do bębna betoniarki za pomocą łopaty. Wbrew pozorom także dodawanie odpowiedniej ilości wody do betoniarki nie jest proste, ponieważ zazwyczaj jej część – w trudnej do ustalenia ilości – znajduje się już w pryzmach piasku i żwiru, jeśli nie były osłonięte folią przed deszczem. Gdy poszczególne składniki mieszanki betonowej zostały dodane do betoniarki w odpowiedniej kolejności oraz w ilościach zgodnych z recepturą, to ważny jest także właściwy czas ich mieszania. Nie bez znaczenia jest również taki transport gotowej mieszanki po placu budowy, by nie doszło do jej rozwarstwienia przed ułożeniem w miejscu przeznaczenia.
Beton z worka
O tym, że mieszankę betonową niekoniecznie trzeba wykonywać z poszczególnych składników, czyli cementu, pisku, żwiru i wody, wie niewiele osób. Przy czym dotyczy to nie tylko tych, które budują dom. Również takich, którzy już w nim mieszkają i potrzebują niewielkich ilości betonu, by na przykład osadzić w gruncie słupki ogrodzeniowe albo wykonać betonowe elementy ogrodowej architektury. Nie będzie dla nich problemem zakup worków z cementem w pobliskiej hurtowni budowlanej wraz z opłaceniem ich transportu na miejsce. Trudniej natomiast będzie im kupić i przywieźć na działkę niezbyt duże ilości żwiru i piasku. Tymczasem jest dla nich dużo prostszym rozwiązaniem zakup gotowej mieszanki betonowej w postaci suchej, która pakowana jest po 25 kg w papierowe worki, z wyglądu przypominające te z cementem. Wykonanie z suchej mieszanki betonowej dobrej jakości betonu klasy C20/25 jest bardzo proste. Wystarczy, że przed betonowaniem wymiesza się ją z odpowiednią ilością wody. Najlepiej oczywiście użyć do tego celu niewielkiej betoniarki, ale jeśli jej nie ma, to da się zrobić to nawet w taczce, używając łopaty do wymieszania suchej mieszanki z wodą. Z całą pewnością nie należy sprawdzać u siebie innej technologii przygotowania betonu z worka, która wydaje się na tyle kusząca w swojej prostocie, że bywa przez niektórych stosowana. Po umieszczeniu na przykład metalowego słupa bramy wjazdowej w wykopanym w gruncie dole, wsypują oni do niego suchą mieszankę betonową, a następnie zalewają ją wodą i mieszają łopatą. Niestety jest więcej niż pewne, że w trakcie tego mieszanka zostanie wymieszana nie tylko z wodą, ale i z otaczającym ją gruntem. Stanie się przez to porowata, a jej gwarantowana przez producenta wytrzymałość i trwałość nigdy nie zostanie osiągnięta.
Jakość poprawnie wykonanego betonu z suchej mieszanki jest oczywiście duża, choćby dlatego, że w fabrycznych warunkach dozowanie poszczególnych składników jest bardzo dokładne, czego na placu budowy podczas „wykręcania” betonu w betoniarce nie da się osiągnąć. Są jednak tego także i minusy. Po pierwsze sucha mieszanka betonowa – choć wygodna w stosowaniu – nie jest tania. Dlatego ze względów finansowych nikt się na nią raczej nie zdecyduje, jeśli potrzebna jest większa ilość betonu. Po drugie – użyte do jej produkcji ziarna żwiru mają niewielką granulację (do 4 mm), przez co beton jest drobnoziarnisty i nie nadaje się do wykonania nawet niedużych belek czy słupów konstrukcyjnych, nie mówiąc już (także z pierwszego powodu) o płytowych stropach monolitycznych.
Z pewnego cementu
Niewątpliwą zaletą użycia suchej mieszanki betonowej jest to, że jest wyprodukowana z pewnego cementu, pochodzącego z cementowni. Żadna bowiem firma z pewnością nie użyje do jej produkcji jakiejkolwiek mieszanki cementowo-popiołowej, która z definicji nie spełnia wymagań normy cementowej. Mogłoby się to odbić negatywnie na parametrach oferowanej przez nią suchej mieszanki betonowej, co byłoby ryzykowne i nieopłacalne dla jej producenta, szczególnie biorąc pod uwagę cenę jednego worka. Tym bardziej że jej jakość da się w każdej chwili sprawdzić laboratoryjnie. Przy mieszaniu poszczególnych składników w betoniarce nie ma takiej pewności, ponieważ zawsze można przez nieuwagę kupić w hurtowni worki z mieszanką cementowo-popiołową, zamiast podobnie wyglądających worków z pewnym cementem, wyprodukowanym w cementowni. Wiele osób podczas takich zakupów często nie zwraca uwagi co tak naprawdę napisane jest na workach.
Komentarze