Partner serwisu
15 kwietnia 2024

Integracja przemysłowa na wyższym poziomie z IO-Link: sprawdź, jak ifm kreuje przyszłość przemysłowej automatyzacji!

Kategoria: Aktualności

IO-Link to interfejs przemysłowy, który umożliwia łączenie różnych układów z zakresu automatyki. Rozwiązania zgodne z tym standardem pozwalają przede wszystkim sprawnie zintegrować czujniki i aktuatory z systemami automatyzacji. To z kolei przekłada się na szereg zalet istotnych dla przemysłu – m.in. usprawnienie pracy, wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji.

IO-Link – co to za technologia i do czego służy?

Technologia IO-Link to międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej, będący jedną z najbardziej rozwiniętych implementacji normy IEC 61131-9. Jego zadaniem jest ułatwienie wykonywania połączeń między różnymi systemami stosowanymi w przemyśle – czujnikami, urządzeniami sterującymi i sprzętami wykonującymi czynności produkcyjne. Tak uniwersalna funkcjonalność sprawia, że standard IO-Link bardzo szybko zdobył uznanie w świecie przemysłu. Większa sprawność w identyfikacji usterek, przyspieszenie procesów, obniżenie kosztów – to istotne korzyści dla każdej firmy zajmującej się produkcją. W efekcie IO-Link znajduje zastosowanie w różnych procesach przemysłowych: m.in. przy produkcji żywności, pakowaniu, montażu czy kontroli jakości.

Master IO-Link: centralny punkt układu urządzeń IO-Link

System IO-Link składa się z kilku kluczowych komponentów, wśród których można wyróżnić:

  • master IO-Link– bramka komunikacyjna, która pozwala na połączenie poszczególnych elementów wykonawczych, sensorów i innych urządzeń;
  • urządzenia IO-Link – inteligentne czujniki IO-Link i moduły IO-Link podłączane do mastera;
  • przewody łączeniowe – zazwyczaj są to 3-żyłowe kable nieekranowane, czasami stosuje się także przewody 5-żyłowe;
  • oprogramowanie do obsługi i parametryzacji systemu IO-Link.

Urządzenia i komponenty zgodne ze standardem IO-Link można znaleźć w ofertach największych dostawców rozwiązań przemysłowych. Jednym z nich jest firma ifm, której asortyment obejmuje wiele urządzeń, czujników i akcesoriów zgodnych ze standardem IO-Link. Mastery w przemyśle spożywczym, mastery do automatyki przemysłowej, systemy identyfikacji, sensory (procesowe, kontroli ruchu, pozycjonowania), produkty z zakresu technologii łączeniowej – wszystko to można znaleźć w ofercie ifm.

Zastosowanie masterów IO-Link od ifm – automatyka przemysłowa, przemysł spożywczy

Z uwagi na bardzo wszechstronną funkcjonalność rozwiązania tego typu mogą być skutecznie wykorzystane przez praktycznie wszystkie firmy zajmujące się przemysłem. Standard IO-Link znajduje zastosowanie np. wśród producentów z sektora żywności, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem komponentów do maszyn, rozwiązań dla rolnictwa i wielu innych obszarów. To odpowiednia propozycja dla firm, które chcą postawić na najnowsze, najbardziej efektywne rozwiązania.

Odpowiednie wdrożenie technologii IO-Link, razem z poprawnym doborem komponentów systemu, a w szczególności masterów, przekłada się na wiele istotnych zalet. Cała instalacja jest bardzo szybka w przygotowaniu i uruchomieniu – od razu po instalacji można liczyć na sprawną parametryzację czujników czy szybkie przezbrajanie, nawet bez montażu modułów w szafach. Ważnym plusem tego rozwiązania jest też wysoka odporność na błędy i zakłócenia: do obsługi systemu można wykorzystać standardowe kable czujnikowe M8 i M12, a pozyskiwane dane są bezstratne.

Platforma moneo od ifm – łatwa parametryzacja i skuteczna analiza danych

Jak sprawnie zarządzać rozwiązaniami zgodnymi ze standardem IO-Link? Obok samych urządzeń podstawowym elementem systemu jest też oprogramowanie. Również w tym przypadku można liczyć na wsparcie firmy ifm. Przedsiębiorstwo oferuje specjalistyczną platformę moneo configure: oprogramowanie do parametryzacji urządzeń IO-Link. Pozwala ono na błyskawiczne ustawianie różnych parametrów czujników. Z jego użyciem można skonfigurować wspólne wartości dla wszystkich masterów w sieci lub ustawiać je osobno. Co więcej, oprogramowanie wspiera czujniki i urządzenia innych producentów poprzez wykorzystanie formatu IODD. Pakiet jest dostępny za darmo, a na stronie ifm można znaleźć szczegółowe instrukcje użytkowania w różnych scenariuszach. IO-Link to niewątpliwie standard, który ma spory wkład w rozwój automatyki przemysłowej – dzięki rozwiązaniom z tej rodziny można liczyć na znaczne przyspieszenie produkcji, redukcję błędów związanych z komunikacją i obniżenie kosztów bieżących.

źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ