Rośnie popularność budownictwa modułowego w segmencie niemieszkaniowym w Polsce
Budownictwo modułowe zyskuje na znaczeniu nie tylko w sektorze mieszkaniowym, ale również w segmencie budynków użyteczności publicznej oraz budynków komercyjnych. Coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie ze względu na szybkość realizacji, precyzję wykonania, efektywność kosztową oraz wysoką jakość.
Rosnące zainteresowanie budownictwem modułowym (zarówno 2D jak i 3D) w Polsce wynika z wielu czynników. Prefabrykacja jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku budowlanego – zarówno w kontekście ograniczonej dostępności siły roboczej, jak i presji związanej z realizacją inwestycji w jak najkrótszym czasie. Coraz większą wagę przykłada się również do zrównoważonego rozwoju i ekologii, a prefabrykacja, zwłaszcza drewniana, wpisuje się w te trendy. Rozwój technologiczny pozwala na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych projektów modułowych, które spełniają najwyższe standardy funkcjonalne i estetyczne.
Na stronie SPECTIS można zapoznać się z przykładami inwestycji.
W najbliższych latach oczekujemy wyraźnego przyrostu liczby projektów niemieszkaniowych w technologii modułowej. Segment ten wciąż jest we wczesnej fazie dynamicznego rozwoju i każda kolejna zrealizowana z sukcesem inwestycja stanowi jednocześnie promocję szeroko rozumianej technologii modułowej. Jak wynika z raportu Spectis "Budownictwo modułowe w Polsce", okresem rozkwitu budownictwa modułowego mogą okazać się już lata 2025-2026, w których samorządy będą dysponować znaczącymi środkami z Krajowego Planu Odbudowy. Z uwagi na konieczność wykorzystania tych środków w niezbyt odległym terminie, dla wielu projektów technologia modułowa będzie praktycznie jedyną szansą na realizację inwestycji jeszcze przed 2027 r.
Komentarze