Patronat Merytoryczny: Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk objął Patronatem Merytorycznym Webinarium BMP: Przyszłość branży kruszyw. Budowanie surowcowej świadomości.
Misją Instytutu jest dostarczanie nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym, realizowanych pod hasłem "Surowce i energia dla społeczeństwa" poprzez racjonalnie zaprogramowane i wzajemnie powiązane działania w sferze naukowo badawczej, organizacyjnej, technicznej i ekonomicznej w obszarach: źródła, technologie, ekonomia, rynek i środowisko.
Badania prowadzone w Instytucie charakteryzują się interdyscyplinarnością i kompleksowością. Są wykonywane w pełnym cyklu − od badań podstawowych do aplikacji. Interdyscyplinarny charakter działalności Instytutu obejmuje w szczególności takie obszary badawcze, jak:
• górnictwo,
• geologia i geologia inżynierska,
• energetyka, w tym odnawialne źródła energii i geotermia,
• inżynieria środowiska,
• geofizyka i geofizyka stosowana.
Zakład Gospodarki Zasobami Mineralnymi prowadzi szeroki zakres prac naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych oraz usług badawczych dla otoczenia gospodarczego w zakresie szeroko rozumianych obszarów geologii gospodarczej, gospodarki surowcami i polityki surowcowej oraz pozyskiwania surowców mineralnych.
Zakład Gospodarki Zasobami Mineralnymi tworzą trzy pracownie:
- Pracownia Geologii Gospodarczej,
- Pracownia Pozyskiwania Surowców Mineralnych,
- Pracownia Polityki Surowcowej.
Pracownię Polityki Surowcowej ISGMiE PAN, bezpośrednio zaangażowaną w webinarium „Przyszłość branży kruszyw. Budowanie surowcowej świadomości”, stanowi zespół specjalistów z zakresu analizy strategii zarządzania surowcami mineralnymi w kraju i na świecie. Pracownicy posiadają kompetencje w zakresie wykonywania due dilligence technicznych, środowiskowych zakładów górniczych oraz oceny zasobów. Ponadto, Pracownia świadczy usługi informacyjne i doradcze oraz współpracuje z Ministerstwem Środowiska w procesie przygotowywania i wdrażania Polityki Surowcowej Państwa.
Działalność naukowo-badawcza i usługowa Pracowni Polityki Surowcowej obejmuje następujące zagadnienia:
• gospodarka surowcami mineralnymi w kraju i na świecie – analiza rynków surowcowych, bilansowanie gospodarki surowcami, prognozowanie rozwoju krajowej gospodarki surowcami mineralnymi,
• polityki i strategie surowcowe Polski i Unii Europejskiej,
• zasady racjonalnej gospodarki złożami kopalin oraz ich waloryzacji i ochrony,
• metody wyceny złóż kopalin oraz projektów górniczych,
• dokumentowanie złóż oraz usług informacyjne i doradcze w zakresie gospodarki surowcami mineralnymi,
• ekonomiczne, formalno-prawne, techniczne, technologiczne i środowiskowe uwarunkowania pozyskiwania surowców mineralnych ze źródeł pierwotnych, wtórnych i odpadowych,
• strategiczne oceny oddziaływania na środowisko oraz oceny oddziaływania na środowisko zakładów górniczych i innych obiektów przemysłu surowców mineralnych,
• źródła, charakterystyka mineralogiczno-technologiczna oraz możliwości użytkowania surowców skalnych oraz mineralnych surowców odpadowych i towarzyszących.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://min-pan.krakow.pl/
***
Organizatorem wydarzenia jest firma BMP Sp. z o.o., wydawca magazynu Kierunek Surowce i portalu kieruneksurowce.pl.
Komentarze