Budujemy bezpieczne jutro. Barbórka 2024 w Cementowni Warta S.A.
W piątek, 6. grudnia 2024 roku, w Cementowni Warta S.A. odbyły się uroczystości związane z obchodami Barbórki. Celebrowanie święta górniczego miało w tym roku szczególny wymiar – w końcu kończy się rok jubileuszowy związany z 60-leciem istnienia i 30–leciem prywatyzacji Spółki.
Przedstawiciele Cementowni bezustannie podkreślają znaczenie kilkudziesięcioletniej historii Zakładu, ale nie boją się jednocześnie odważnie mówić o konieczności budowania bezpiecznego jutra i potrzebie łączenia tradycji z nowoczesnością. W wystąpieniu Prezesa Cementowni Warta S.A. - Pana Dariusza Gawlaka - wielokrotnie wybrzmiewały słowa podkreślające kierunek, jaki objęła Spółka, zwłaszcza w kontekście działań ekologicznych, w tym coraz większego zaangażowania firmy w realizację idei zrównoważonego rozwoju oraz realizacji celów środowiskowych zgodnych z ESG.
Tradycja i nowoczesność
Uroczystości barbórkowe rozpoczęły się tradycyjną mszą świętą w intencji pracowników i ich rodzin. Ta odbyła się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trębaczewie. Następnie, zgodnie z tradycją, uczestnicy tego wyjątkowego święta zostali zaproszeni do siedziby Cementowni. Wśród wielu znamienitych gości, obok obecnych i emerytowanych pracowników Cementowni, znaleźli się: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Adam Nowak, Dyrektor Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Dariusza Jońskiego – Anna Jurczyk, Przedstawiciel Wojewody Łódzkiego Bartłomiej Konieczny, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Agnieszka Ryś, Starosta Powiatu Pajęczańskiego Paweł Sikora, Przewodniczący Rady Powiatu Pajęczańskiego Karol Młynarczyk, Wicestarosta Powiatu Pajęczańskiego Zbigniew Gajęcki, Burmistrz Pajęczna Dariusz Tokarski, Wiceburmistrz Pajęczna Wojciech Beśka, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Działoszyn Kazimierz Środa oraz wójtowie i sołtysi zaprzyjaźnionych gmin.
To właśnie w obecności zaproszonych gości odbyło się wręczenie stopni górniczych dla pracowników Cementowni Warta S.A. nadanych zgodnie z ustawą o stopniach górniczych, honorowych szpadach górniczych i mundurach górniczych. Kto otrzymał wyróżnienia? Generalny Dyrektor Górniczy II Stopnia – Dariusz Gawlak, Generalny Dyrektor Górniczy III Stopnia - Sławomir Kaźmierczak, Dyrektor Górniczy II Stopnia – Tomasz Gawlak, Dyrektor Górniczy II Stopnia – Konrad Posmyk. Stopień Inżyniera Górniczego II stopnia został przyznany Romualdowi Cybulskiemu, Tomaszowi Szczęsnemu, Damianowi Wojtczakowi. Stopień Technika Górniczego I stopnia przyznano Jarosławowi Gałce, Mariuszowi Łuczakowi. Stopień Górnika I stopnia otrzymał Marcin Bylica, a stopień Górnika II stopnia trafił do Tomasza Chaładyna, Dariusza Mielczarskiego, Marka Smorąga. W trakcie trwania uroczystości przyznano także medale z okazji 40- lecia OPZZ województwa łódzkiego, a otrzymali je: Elżbieta Leszczyk, Ryszard Brzozowski oraz Jacek Wesołowski.
60 lat innowacji i zaangażowania w ekologię
Tegoroczna Barbórka była okazją do podsumowania sześciu dekad działalności zakładu. Cementownia Warta S.A., zbudowana w 1964 roku, od początku swojego istnienia była jednym z kluczowych punktów gospodarki regionu. Dziś jest symbolem modernizacji i innowacyjnego podejścia do przemysłu ciężkiego, co jednogłośnie podkreślali przybyli goście.
Podczas uroczystości zaprezentowano plany na przyszłość, w tym ambitne projekty związane z redukcją emisji CO₂, recyklingiem surowców oraz zwiększeniem efektywności energetycznej. Zakład planuje wprowadzenie nowych technologii, które pozwolą na dalsze zmniejszenie śladu węglowego.
Nasze działania nie tylko wspierają środowisko, ale także pokazują, że tradycyjny przemysł może być liderem w zrównoważonym rozwoju – mówił prezes Spółki, Dariusz Gawlak - a symbolem wprowadzonych modyfikacji jest nowy logotyp Cementowni – dodał.
Kulminacja w świątecznym klimacie
Barbórka w Cementowni Warta S.A. była nie tylko hołdem dla pracy i tradycji, ale także jasnym sygnałem, że zakład wkracza w nową erę. Przyszłość cementowni to harmonia między wydajnością, odpowiedzialnością środowiskową i zaangażowaniem społecznym – a wszystko to z dumą górniczą, która od 60 lat łączy pokolenia pracowników. Właśnie tak możemy wspólnie budować bezpieczne jutro – podsumował prezes Gawlak.
Komentarze