Partner serwisu
19 lutego 2025

Zburzyć, aby ponownie użyć i znów zbudować

Kategoria: Aktualności

Odpady pochodzące z budowy i rozbiórki są największym pod względem wielkości strumieniem odpadów w Unii Europejskiej - według danych z 2022 r. stanowiąc 38,4% wszystkich wytwarzanych odpadów. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce muszą być one segregowane na 6 frakcji - to krok w kierunku ich ponownego wykorzystania.

Zburzyć, aby ponownie użyć i znów zbudować

Jednym z odpadów budowlanych, który można odzyskać z rozbiórki budynków i konstrukcji, jest odpad betonowy. Kruszywo z recyklingu betonu znajduje szerokie zastosowanie, między innymi przy budowie i modernizacji dróg. Przykładem jest autostrada A18, gdzie przekruszony beton z nawierzchni został ponownie wykorzystany jako podbudowa dla nowej trasy. Badania potwierdziły, iż po ponad 80 latach eksploatacji spełniał on wymagania wytrzymałościowe.

Co istotne, recykling betonu umożliwia odzyskanie 100% materiału. Poza inwestycjami drogowymi, beton z recyklingu może być wykorzystany także do utwardzania terenu pod inwestycje wielkopowierzchniowe, jako podbudowa i podsypka przy układaniu kostki brukowej i parkingów oraz jako składnik betonów niekonstrukcyjnych, gdzie wyzwaniem są parametry kruszyw pochodzących z recyklingu.

Materiały z recyklingu coraz szerzej wykorzystuje przemysł cementowy, co wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego oraz dekarbonizację budownictwa. Heidelberg Materials Polska uruchomił w swoim zakładzie w Dąbrowie Górniczej projekt recyklingu odpadów betonowych. Instalacja posiada opatentowany mechanizm kruszenia betonu, umożliwiający zaawansowaną separację i sortowanie w celu uzyskania pełnego recyklingu. Dzięki temu staje się możliwe zastąpienie pierwotnych surowców do produkcji betonu.

Holcim Polska wdrożył cement z dodatkiem betonu z recyklingu budowlanego, który zawiera ponad 10% domieszkę materiałów rozbiórkowych. Dodatkowo proces produkcji tego cementu zmniejsza emisję CO₂ o minimum 40% w porównaniu do standardowego cementu typu CEM I. Natomiast zastąpienie 1 tony typowego cementu CEM II przez 1 tonę cementu z dodatkiem betonu z recyklingu pozwala zmniejszyć emisję CO₂ o 235 kg.

Beton z kruszywem pochodzącym z recyklingu wprowadził z kolei Cemex Polska. Dzięki temu ograniczane jest zużycie surowców naturalnych, a jego parametry są równoważne ze standardowymi betonami. Uniwersalne właściwości betonu umożliwiają przekształcenie go w procesie recyklingu w pełnowartościowe kruszywo. Tym samym jest możliwe ponowne zastosowanie betonu w nowych mieszankach, co wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

źródło: zrownowazonaprzyszlosc.pl
fot. zrownowazonaprzyszlosc.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ