Partner serwisu
11 kwietnia 2025

Budownictwo i nieruchomości Jeden cel, wiele dróg – komu najlepiej przydzielić zadania związane z ESG?

Kategoria: Aktualności

Efekt synergii

Komitet ESG w przedsiębiorstwie to struktura, dzięki której poszczególne role przeplatają się i uzupełniają nawzajem. Dzięki temu powstaje efekt synergii, w którym wszyscy pracownicy działają w jednym celu – by firma funkcjonowała w jak najbardziej zrównoważony sposób. Osoby pracujące w firmie dobrze znają wyzwania, z jakimi na co dzień się mierzy. Członkowie komitetu ESG ustalają cele, które powinny być spełnione w określonym czasie i są w stałym kontakcie z pracownikami niższego szczebla. Tu następuje tak ważna wymiana doświadczeń i perspektyw. Przykładowo: konstruktorzy zwracają uwagę na inne aspekty zrównoważonych działań niż logistycy. Dla pierwszych z nich najważniejsza będzie nośność i emisyjność produktu, a dla drugich odległość, jaką będzie musiał on pokonać w transporcie. Podobna sytuacja może pojawić się np. między projektantami a specjalistami ds. ochrony środowiska odpowiadającymi za gospodarkę obiegu zamkniętego. Architekci mogą kłaść nacisk na trwałość i bezpieczeństwo użytych materiałów, podczas gdy specjaliści od zarządzania odpadami mogą zwracać uwagę na to, czy materiały są biodegradowalne lub będą nadawały się do recyklingu. Dzięki istnieniu komitetu ESG powstaje przestrzeń na dyskusję z uwzględnieniem tych różnych perspektyw. 

Proces, a nie rewolucja

Choć włączanie aspektów ESG do strategii firmy przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i biznesowe, to jego wdrożenie wiąże się z licznymi wyzwaniami. Dążenie do zrównoważonego rozwoju wymaga nie tylko inwestycji w odpowiednie technologie, ale także zmiany podejścia do zielonych rozwiązań. Pojawiające się stanowiska pracy związane ze zrównoważonym rozwojem to znak, że świadomość firm w tym zakresie już się zmienia. Na drodze do pełnego dostosowania się do nowych standardów wciąż pojawiają się jednak liczne bariery.

W przypadku branży budowlanej problematyczne bywa zaangażowanie zewnętrznych inwestorów. Dziś wciąż nie wszyscy są gotowi zapłacić za materiały, które pozwolą budować w zrównoważony sposób.

Widzimy zmianę na rynku, ale jest ona powolna. Inwestorzy nie zawsze są chętni, by zainwestować w najnowsze rozwiązania. Cement niskoemisyjny jest droższy od standardowego. Czekamy na dyrektywy, które będą prowadziły do tego, że działania w duchu ESG będą się opłacać – mówi Klaudyna Jarosławska.

Ekspertka zaznacza też, że wyzwaniem dla dużych firm często bywa kwestia raportowania. Istnieją zagadnienia, dla których wciąż brakuje metodyki – mowa na przykład o luce płacowej czy wskaźnikach związanych z ładem korporacyjnym. Przedsiębiorstwa działają więc na własną rękę oraz korzystają z pomocy zewnętrznych doradców.

W przypadku trudności z raportowaniem komitet ESG  ustala własne sposoby obliczania danych, działając według swojej najlepszej wiedzy. W raporcie przedstawiany jest opis, w jaki sposób dokonano konkretnych obliczeń. Praktyka będzie się kształtować, rynek sam dopiero uczy się, jak dostosowywać się do wymagań związanych z raportowaniem niefinansowym – mówi Monika Brzozowska. 

Niektóre wytyczne związane z raportowaniem dopiero się kształtują, a audytorzy wypracowują praktyki związane z oceną wyników organizacji. Tworzenie struktur, takich jak komitety ESG, czy wyznaczanie indywidualnych stanowisk, jak manager ds. ESG, to odpowiedź firm na rosnące wymagania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednak sposób organizacji tych ról jest kwestią indywidualną – zależy od specyfiki przedsiębiorstwa, jego wielkości oraz skali działań ESG. Transformacja w duchu ESG to nie rewolucja, lecz stopniowe, wieloetapowe zmiany, które będą się kształtować wraz z pojawianiem się kolejnych wytycznych i wymagań regulacyjnych. 

źródło: Akademia ESG
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ