Chęciny: Centrum geologiczne na terenie byłego kamieniołomu
Kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach wmurowano na terenie nieczynnego kamieniołomu. Naukowym gospodarzem nowej instytucji jest Uniwersytet Warszawski. Całkowita wartość inwestycji to 34 mln 644 tys. zł.
Niewykorzystany kamieniołom
Zamknięty w latach 80. ubiegłego wieku kamieniołom na zboczu Góry Rzepka w Chęcinach. Przez lata stał niewykorzystany. Było tu tylko amatorskie boisko do piłki nożnej, a kamienne ściany stały się ulubionym miejscem wspinaczy skałkowych. Kamieniołom miał też i innych gości – odwiedzali go podczas praktyk studenci geologii z całego kraju, w tym z Uniwersytetu Warszawskiego. Góry Świętokrzyskie, szczególnie okolice Kielc z nieczynnymi kamieniołomami, kryją bowiem prawdziwe geologiczne skarby. W końcu powstała idea utworzenia tu instytucji naukowej zajmującej się edukacją geologiczną. We wtorek 14 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego, choć w tle robota szła pełną parą, widać już było fundamenty i wyłaniające się ściany przyszłego Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Ma ono być gotowe w przyszłym roku.
– Nasi studenci od lat znajdowali w tym miejscu doskonałe miejsce dla poznawania historii Ziemi. Teraz będą mieli wspaniałą bazę naukową - powiedział podczas uroczystości rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys.
– Kiedy przybyłem do Chęcin, wszedłem na szczyt tej góry i się zastanawiałem, jak można zagospodarować to miejsce. Były różne pomysły, amfiteatr, hotel. W końcu spotkaliśmy się w gronie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i zrodziła się ta idea. Mało kto wierzył, że w małym historycznym miasteczku to się uda – powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski.
Jednym z zaproszonych na uroczystość gości był prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz. – Kiedy widzę, jak rozwijają się nasze miasta, miasteczka i wsie, to nie mogę się zgodzić z tymi, którzy wciąż widzą tylko zastój, beznadzieję i marazm. Polska pięknieje i widać to na takich przykładach jak Chęciny – skomentował budowę centrum edukacji geologicznej prezes Milcarz.
Edukacja
Całkowita wartość inwestycji to 34 mln 644 tys. zł. W Chęcinach powstanie pięć budynków o funkcji dydaktycznej, badawczo-rozwojowej, konferencyjnej i pobytowej. Łącznie Centrum dysponować będzie ok. 6500 m kw. klimatyzowanej powierzchni, 300 miejscami konferencyjnymi oraz 170 miejscami hotelowymi. Budynki w 90 proc. zasilane będą z odnawialnych źródeł energii.
Źródło i fot.: Wodociagi Kieleckie