Partner serwisu
16 kwietnia 2015

Prof. Deja: mimo nowoczesności przemysłu cementowego, nie mamy możliwości obniżenia emisji CO2

Kategoria: Cement i wapno

Prof. Jan Deja, dyrektor biura SPC, podczas konferencji prasowej Stowarzyszenie Producentów Cementu przedstawił zagadnienia związane z limitami CO2. Przypomniał, że produkcja jednej tony cementu generuje emisję ok. 600-700 kg dwutlenku węgla (CO2). W tej masie ok. 62% stanowi tzw. emisja procesowa, powstająca podczas produkcji cementu w wyniku rozkładu węglanu wapnia (CaCO3), na której wielkość branża cementowa nie ma wpływu.

Prof. Deja: mimo nowoczesności przemysłu cementowego, nie mamy możliwości obniżenia emisji CO2

– Za tę emisję nie jesteśmy odpowiedzialni i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Mimo iż jesteśmy najnowocześniejszym przemysłem cementowym w Europie, nie mamy już możliwości obniżenia emisji CO2. Walczymy o to, by europejska polityka klimatyczna nie doprowadziła do ucieczki m.in. przemysłu cementowego z Europy. Trzeba pamiętać, że w chwili, gdy sprzedaż cementu w Polsce osiąga 14 mln ton, branża cementowa jest zmuszona kupować uprawnienia do emisji CO2. Obecnie potrzebujemy 9,7 mln ton CO2, by wyprodukować zakładaną w prognozie ilość cementu – podkreślał prof. Deja.

– Mamy darmowe pozwolenia na poziomie 8,6 mln ton. Brakujące 1,1 mln ton trzeba dokupić. To duży problem. W Polsce musimy dbać o rozwój przemysłu  – apelował prof. Deja.

Poprzez współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Cementowym CEMBUREAU przemysł cementowy w Polsce zabiega o nieuwzględnianie emisji procesowej w rozliczeniach CO2.

Źródło i fot. Stowarzyszenie Producentów Cementu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ