Pracownicy AGH w kopalni Sierra Gorda
17-26 kwietnia 2015 r. grupa pracowników Katedry Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH Kraków odwiedziła kopalnię Sierra Gorda w Chile.

17-26 kwietnia 2015 r. grupa pracowników Katedry Górnictwa Odkrywkowego Wydziału Górnictwa i Geoinżynieri AGH Kraków odwiedziła kopalnię Sierra Gorda w Chile. Było to możliwe dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Katedrą a KGHM International – większościowym udziałowcem kopalni.
Kopalnia Sierra Gorda jest jedną z najmłodszych odkrywkowych kopalń rud miedzi w Chile. Znajduje się ona na pustyni Atacama w północnej części tego kraju. Z rudy miedzi odzyskuje się tutaj nie tylko samą miedź, ale także molibden, srebro i złoto. Zdejmowanie nadkładu rozpoczęto w 2012 r., a obecnie kopalnia ta ma już 200 m głębokości. Docelowa głębokość wyrobiska ma wynieść 850 m.
W kopalni stosowany jest klasyczny układ cykliczny, czyli koparka-wozidło, jednak o niespotykanej w Polsce skali. Otóż koparki nadsiębierne CAT 7495 posiadają łyżkę o pojemności 55 m3, a sztywnoramowe wozidła Komatsu 930 – 300 ton ładowności. Oprócz koparek, kopalnia posiada też dwie największe na świecie ładowarki LeTourneau LT2350 o objętości łyżki 40 m3. Warto też zaznaczyć, że w kopalni tej, na stanowisku General Chief of Mining Operation pracuje absolwent Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH o specjalności Górnictwo Odkrywkowe – mgr inż. Krystian Simkiewicz.
Oprócz kopalni Sierra Gorda pracownicy KGO wizytowali także kopalnię Spence należącą do koncernu BHP Billiton oraz drugą, najgłębszą odkrywkową kopalnię na świecie – Chuquicamata wchodzącą w skład koncernu Codelco. Podczas pobytu w Chile nawiązano także wstępną współpracę z Universidad de Chile w Santiago w zakresie wymiany doświadczeń oraz realizacji wspólnych projektów badawczych w branży górnictwa odkrywkowego.
Źródło: www.kgo.agh.edu.pl