Studenci z Edynburga szukają pomysłów na kamieniołom Libana
Prawie 40 studentów architektury z Edynburga przyjechało zobaczyć kamieniołom Libana. Oprowadzali ich dr Roma Sendeka z Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Przez kilka lat jeździliśmy ćwiczyć projektowanie przestrzeni publicznej do Berlina. W naszych zajęciach uczestniczą ludzie z wielu krajów. Jedną ze studentek była Polka. W projekcie indywidualnym pokazała nam kiedyś swój pomysł na zagospodarowanie kamieniołomu Libana. Pomyśleliśmy, że czas najwyższy zmienić otoczenie, i dlatego od dwóch lat przylatujemy ze studentami właśnie do Krakowa - opowiada Kenny Fraser, jeden z nauczycieli.
- Kamieniołom może być zarówno miejscem pamięci, pełnić funkcje edukacyjnego ośrodka ekologicznego, jak i stać się parkiem ze ścianką wspinaczkową i placami zabaw. Przecież park Bednarskiego powstał właśnie w kamieniołomie. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim będziemy chcieli go użyć. Naszym studentom pozostawiamy pełną dowolność przy projektowaniu - dodał Fraser.
Piotr Kempf informuje, że współpraca z Edynburgiem niebawem rozkwitnie: - W grudniu Szkoci chcą zebrać wszystkie swoje dotychczasowe pomysły z trzech wyjazdów do Polski. Potem wybiorą najlepsze ich zdaniem prace i wyślą do Krakowa, a my na przełomie marca i kwietnia w magistracie urządzimy wystawę.
Dyrektor ZZM chciałby, żeby wystawa odbyła się, zanim zakończy się międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenów wokół kamieniołomu. Konkurs przygotuje architekt krajobrazu, który dołączył do zespołu ZZM. Po rozstrzygnięciu w przyszłym roku i zgromadzeniu pieniędzy (koszty szacuje się na razie na 200 mln zł) inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. Najpierw zrewitalizowany będzie teren dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie według koncepcji z 2007 r. Nowy projekt ją uwzględni.
W drugim etapie powstanie "Zielony Kopernik" (to robocza nazwa ogólnopolskiego centrum ekologicznego) i uporządkowany zostanie kamieniołom Libana. Potem włączony zostanie Park Leśny "Bonarka". Na koniec rozpoczną się negocjacje z właścicielami ogródków działkowych, by udostępnili przestrzeń mieszkańcom. Realizacja pomysłu potrwa do 2020 r. Teren, który obejmie konkurs, ma powierzchnię około 80 ha.
Cały tekst: krakow.wyborcza.pl
Fot. freeimages.com