Cementownie potrzebują więcej paliw alternatywnych
W cementowniach w Polsce zużywa się rocznie ok. 1,2 mln ton paliw alternatywnych, a branża ma możliwość zwiększenia tego wolumenu o kolejne 500 tys. ton. Obecnie ponad połowa ciepła niezbędnego do produkcji klinkieru pochodzi z paliw alternatywnych, wynika z danych Stowarzyszenia Producentów Cementu cytowanych przez wnp.pl.
W cementowniach w procesie przetwarzania paliw alternatywnych możliwy jest, dzięki zastosowaniu pieca obrotowego, jednoczesny odzysk energii i materiałów odpadowych. Temperatura w piecach cementowych dochodzi do 2 tys. stopni Celsjusza, a długi czas przepływu gazów powoduje, że w procesie spalania odpadów nie powstają produkty uboczne. Proces jest też bezpieczny dla środowiska. Odpady stanowią więc bazę surowców i paliw w procesie produkcji cementu, a dzięki temu możliwe jest niższe wydobycie surowców i paliw kopalnych, w tym węgla. Nie ma też problemu z pozostającym po spaleniu odpadów popiołem, ponieważ stanowi on pełnowartościowy składnik cementu.
W Polsce działa obecnie 13 zakładów cementowych, które stanowią ważne ogniwo w procesie termicznego zagospodarowania odpadów. Zużywają ich obecnie ok. 1,2 mln ton rocznie, ale docelowo może to być nawet 3,5 mln ton. Dekadę temu było to jedynie 0,2-0,3 mln ton paliw alternatywnych rocznie, co zapewniało ok. 14% potrzebnej im energii cieplnej.
Źródło: www.rynekbudowlany.com
Fot. CEMEX