Nie bądź „ślepy” na głos innych
Jest pewna hinduska historia o ślepcach, którzy dotykali pewnego przedmiotu, aby odgadnąć, czym jest. Po wielu próbach żaden nie zorientował się, że mają do czynienia ze słoniem, bo żaden nie chciał przyjąć do wiadomości opinii innych osób. Podobnie jest z tematem bezpieczeństwa w pracy – tylko dzięki współpracy wszystkich pracowników możemy dostrzec całość tematyki i dążyć do doskonałości – celu ZERO WYPADKÓW w Trzuskawica S.A.

Opowieść przytoczona we wstępie opisuje zmagania sześciu ślepców, którzy na swej drodze spotkali słonia. Pierwszy z nich natknął się twardą skórę stwierdzając, że jest to mur. Drugi dotknął kła i ocenił, że ma do czynienia z włócznią. Trzeci, dotknąwszy trąby oznajmił, że to gatunek węża. Czwarty, natknąwszy się na kolano, zawyrokował, że to drzewo. Doświadczywszy podmuchów powietrza powodowanych przez uszy zwierzęcia, piąty ślepiec nazwał go wachlarzem. I wreszcie szósty, chwyciwszy go za ogon, skonkludował, że zwierzę to jest zwykłą liną. Żaden nie zorientował się, że mają do czynienia ze słoniem, bo żaden nie chciał przyjąć do wiadomości opinii innych osób – każdy upierał się przy swojej racji. Rozeszli się więc w niezgodzie. Podobnie jest z tematem bezpieczeństwa w pracy – tylko dzięki współpracy wszystkich pracowników, na różnych szczeblach organizacyjnych możemy dostrzec całość tematyki i dążyć do doskonałości.
Połączenie trzech elementów
Inicjatywy podejmowane w Trzuskawicy w zakresie poprawy bezpieczeństwa można podzielić na 3 grupy:
• bezpieczeństwo techniczne – zabezpieczenia maszyn, urządzeń, stanowisk pracy, itp.
• bezpieczeństwo systemowe – oceny ryzyka zawodowego, procedury bezpieczeństwa, instrukcje bezpiecznego wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach, instrukcje obsługi, polecenia wykonania pracy itp., certyfikowane systemy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz inne zasady wprowadzane przez koncerny,
• bezpieczeństwo behawioralne – kształtowanie bezpiecznych zachowań przy wykonywaniu prac w zakładzie.
Dopiero połączenie tych trzech inicjatyw w całość pozwala na osiągnięcie, a następnie utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w zakładzie pracy. W Trzuskawica S.A. trzeci element bezpieczeństwa behawioralnego wdrażany jest od września 2014 roku. Za bezpieczeństwo odpowiadają wszyscy – zarówno zarząd, dyrekcja, kierownictwo, pracownicy, a także firmy wykonawcze świadczące usługi. Przejawia się to przede wszystkim poprzez:
1. Troskę o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób.
2. Aktywną współpracę z innymi w zakresie budowania kultury bezpiecznej pracy.
3. Postępowanie zgodne z odbytymi szkoleniami i obowiązującymi instrukcjami.
4. Zgłaszanie sytuacji i miejsc niebezpiecznych w celu zapobiegania zagrożeniom i wypadkom – tzw. prewencja. Współdziałanie wszystkich stron – pracodawcy, pracowników i wykonawców przy budowaniu kultury bezpiecznej pracy jest oparte na otwartym i ciągłym dialogu.
Bezpieczeństwo techniczne i systemowe
Gwarancja zgodności z obowiązującymi przepisami polskiego prawa oraz zapewnienie jasnych procedur i instrukcji to niezbędne minimum tego, co każde przedsiębiorstwo powinno zrobić w ramach tematyki bezpieczeństwa.
Trzuskawica S.A., oprócz wymagań prawnych, wdraża obowiązujące w całym koncernie CRH „16 Zasad Ochrony Życia”. Zasady te obejmują wytyczne dla spółek w zagadnieniach, takich jak:
• Bezpieczeństwo wykonawców. • Bezpieczne maszyny i urządzenia.
• BHP w transporcie.
• BHP w realizacji inwestycji.
• Prace na wysokości.
• Prace wysokiego ryzyka (prace pożarowo-niebezpieczne, prace w przestrzeniach zamkniętych, prace w oddali, BHP przy pracach wiertniczych i strzałowych itp.).
Cały artykuł w magazynie "Surowce i Maszyny Budowlane" 4-5/2015.