Ile naprawdę kosztuje maszyna? cz.2
Przy zakupie maszyny główny nacisk stawiany jest na cenę. A tymczasem skupienie się na tym jednym wymiernym parametrze prowadzi do poważnego błędu w ocenie opłacalności inwestycji. Bo ile powinna zarobić maszyna, aby uznać inwestycję za udaną? Odpowiedź: kilkakrotnie więcej, niż wynosiła jej cena.
W pierwszej części zaprezentowano dane wyjściowe służące do obliczania kosztów, gdy kupujemy maszynę na własność. W części drugiej zostaną przedstawione wyniki obliczeń oraz możliwości obniżania kosztów.
Wyniki
Koszty posiadania
Jednostkowe koszty posiadania zbliżą się do 44 złotych na motogodzinę.
Paliwo
Całkowity koszt zużytego paliwa jest prawie dwukrotnie wyższy niż cena maszyny. Jeśli
– przy identycznych pozostałych parametrach
– średnie zużycie paliwa konkurencyjnej maszyny będzie tylko o 5% wyższe (21 zamiast 20 litrów na motogodzinę), to łączny koszt zużytego przez nią paliwa będzie wyższy o 92 tysiące złotych.
Naprawy
Założyłem, że pozbędziemy się maszyny, gdy koszty tej napraw narastająco osiągną cenę jej nabycia (1 milion złotych) i że stanie się to po przepracowaniu 21000 motogodzin. Z tego wynika średni koszt jednostkowy 48 złotych na motogodzinę. Tak obliczony koszt jednostkowy napraw może być użyty do naliczania rezerwy księgowej przeznaczonej na naprawy. I byłoby idealnie, gdyby po pozbyciu się maszyny wartość tej rezerwy wyniosła zero.
Okresowa obsługa techniczna OT
Średni koszt OT na motogodzinę z narzutem uwzględniającym koszty dojazdu serwisu wynosi około 9 złotych na motogodzinę.
Narzędzia robocze i ogumienie
Obliczenie kosztów narzędzi roboczych i ogumienia jest wykonane podobnie do kosztów paliwa. Koszt jednostkowy ogumienia – podobnie jak dla napraw – może być użyty do naliczania rezerwy księgowej, bo wartość co jakiś czas wymienionych opon jest znaczna. Koszty posiadania i eksploatacji
Po dodaniu wszystkich kosztów jednostkowych otrzymujemy 203 złote na każdą motogodzinę wskazaną przez licznik maszyny. W ciągu 21000 motogodzin trzeba pokryć koszty posiadania i eksploatacji maszyny w wysokości ponad 4,2 miliona złotych. I to jest odpowiedź na tytułowe pytanie. Aby odzyskać 1 milion złotych, który zapłaciłeś za maszynę, musisz wydać dodatkowo ponad 3 miliony. Aby pozytywnie ocenić tę inwestycję, maszyna musi zarobić co najmniej 4,2 miliona złotych. To nie jest ostateczny wynik kalkulacji. Maszyna bez operatora nie może pracować. Nie ma maszyn, które się nie psują. Uwzględnijmy to, aby określić wpływ maszyny i operatora na cenę tony materiału.
Cały artykuł pojawił się w numerze 6/2016 magazynu Surowce i Maszyny Budowlane