Określanie efektywności przesiewacza
Przesiewacze posiadają wiele zastosowań – od rozdzielania, płukania do odwadniania. Niemniej jednak niezależnie od tego, w jaki sposób dany produkt jest ostatecznie używany, cechą, która interesuje klientów najbardziej, jest jego średnia wielkość.
Efektywność jest określana w różny sposób – w zależności od funkcji przesiewacza. Przesiewacze dzielą się na dwie główne kategorie: przesiewacze sortujące są to przesiewacze, za pomocą których nadawa jest rozdzielana na różne kategorie w zależności od wielkości ziaren, natomiast przesiewacze odwadniające są przesiewaczami, dzięki którym woda jest odprowadzana z produktu końcowego, aby umożliwić jego łatwe przechowywanie oraz transport.
Przesiewacze sortujące stosowane są w celu umożliwienia jak największej liczbie ziaren, o wystarczającym
stopniu rozdrobnienia, przedostania się przez otwory w elemencie sitowym. Konstrukcja przesiewaczy odwadniających sprawia natomiast, że większość materiałów drobnoziarnistych, które mogą przedostać się przez otwory, jest zatrzymywana – zapewnia to, że przesiewanie nie wpływa na skład produktu po odprowadzeniu wody. Trudne jest osiągnięcie 100-procentowej efektywności przesiewania dla każdego pokładu sitowego. Ziarna w nadawie są na tyle zróżnicowane, iż znajdują swoją drogę separacji, lecz niektóre pozostają nieodsiane i w rzeczywistości pozostają, migrując dalej w linii technologicznej.
Fragment artykułu Test przesiewacza. Uzyskanie maksymalnej efektywnościw procesie przesiewania, który ukazał się w numerze 6/2016 magazynu "Surowce i Maszyny Budowlane"